Rice'tan AK Parti'ye övgü!

Rice'tan AK Parti'ye övgü!.12609
  • Giriş : 21.06.2008 / 15:32:00
  • Güncelleme : 21.06.2008 / 15:41:00

ABD Dışişleri Bakanı Rice, AK Parti ile ilişkilerini mükemmel olarak niteledi. Rice New York'ta konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rice, AK Parti için “Türkiye’de yoksul, dindar her kesimi ülkenin bir parçası haline getirdiler” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, New York’ta Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunda konuştu. Rice, Türkiye’deki siyasi gelişmelere ilişkin bir soruyu yanıtlarken, kendilerinin AK Parti ile ve eski Dışişleri Bakanı, yeni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile ilişkilerinin mükemmel olduğunu anlattı.

AK Parti’nin getirdiği demokratikleşme gündeminin Türkiye için iyi olduğunu belirten Rice, “AK Parti, Kürt kökenli vatandaşlara ulaşarak, son seçimde oylarının büyük bölümünü aldı. Türkiye’de yoksullara ve kırsal kesimdekilere de daha önce hiç yapılmadık biçimde ulaştılar. Dindar insanlara ulaştılar. Sanırım Türkiye’de laik demokrasi önemli, ancak dindar insanların ülkenin bir parçası olması da önemli. Dolayısıyla AK Parti ile çok iyi ilişkilerimiz var” dedi.

Rice, “Şimdi ne yapabiliriz? Sanırım Türkiye’deki demokratik kurumlara desteğimizi sürdürmemiz gerekiyor. Tabii ki, mahkemede görülen davaya ilişkin Türkiye’de mevcut tartışmalara dahil olmayacağız. Bu, Türkiye’nin çözmesi gereken bir mesele. Ancak sanırım Türkiye’de reform, demokrasi, laik demokrasi için sesimizi yükseltmeye devam etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Bakan Rice, “En fazlasını Avrupalılar yapabilir. Çünkü açıkça konuşmak gerekirse Türkiye’ye AB’ye girmesi yönünde adil bir şans tanınmazsa bunun bedelini herkes ödeyecek, Avrupa ödeyecek, ABD ödeyecek. Türkiye üzerinde bir bölünme çizgisi olamaz” ifadesini kullandı.

Rice, sözlerinin sonuna doğru, “Bazen bana Orta Doğu’da demokrasi neye benzer diye sorulduğunda, Türkiye’dekine benzeyebileceğini düşünüyorum. AB’ye girme umudu, Türkiye’de reform için çok büyük önem taşıyor. Bu umut olmadan reformlara devam zor olur” dedi. Rice, Türk hükümetinin Orta Doğu ve Irak’a ilişkin çabalarını övdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious