Rice'tan Arap ülkelerine eleştiri

Rice'tan Arap ülkelerine eleştiri.12050
  • Giriş : 02.05.2008 / 08:50:00

Amerikan Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice, Filistin yönetimine söz verdikleri para yardımlarını yapmayan Arap ülkelerini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Orta Doğu barış süreciyle ilgili koferans için Londra'ya gelen Rice, çok sayıda ülkenin yeterli kaynaklara sahip oldukları halde, sözlerini tutmadıklarını söyledi. Rice, herhangi birinin adını anmaksızın, Arap ülkelerinin, Filistinliler için ne kadar az değil, ne kadar çok şey yapabileceklerine odaklanmaları gerektiğini belirtti.

Rice'la birlikte Londra'ya gelen Amerikalı yetkililer, Arap Birliği üyesi ülkelerden sadece üçünün bu yıl Filistin Yönetimi'ne büyük yardımlarda bulunduğunu kaydetti. Bu ülkelerin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir olduğu aktarıldı. Amerikalılar, Arap ülkelerinin Filistin Yönetimi'ne, bu yıl için söz verdikleri yardımın sadece yaklaşık yüzde 10'unu yaptıklarını vurguladı.

Bu arada bugün Londra'da İran'ın nükleer programıyla ilgili son gelişmelerin de masaya yatırılması bekleniyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesiyle Almanya'nın dışişleri bakanı bir araya gelecekler.

İran, Konsey'in, uranyum zenginleştirmeyi durdurma çağrısına uymamıştı. Londra'da, İran'a karşı bundan sonra atılacak adımlar tartışılacak.

Rice'in Londra'da İngiliz, Fransız, Alman, Rus ve Çinli dışişleri bakanlarıyla İran konusunda da görüşmeler yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious