Rice'tan Rusya'ya usulünce saldırı

  • Giriş : 31.05.2007 / 23:38:00
  • Güncelleme : 31.05.2007 / 23:41:41

Rice, Almanya'da yaptığı açıklamada, Rusya'ya usulünce saldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Almanya'da yaptığı bir açıklamada, Rusya'ya usulünce yeni bir saldırıda bulunarak, ''Güçlü bir Rusya istiyoruz ama 21. yüzyıldaki anlamıyla güçlü, yani demokratik bir Rusya'' dedi.
Rice, önceden basına dağıtılan açıklamasında, ''Rusya'nın güçlü olmasını istiyoruz ama 21. yüzyıldaki anlamıyla, yani yalnızca merkezi güçle değil, kurumlarıyla güçlü, bağımsız, hem hükümeti hem de hükümet dışındaki kurumlarında, hukuksal sisteminde güçlü, bağımsız olan, basını güçlü ve bağımsız olan gözlemcilere açık özgür ve adil seçimler yapan bir Rusya istiyoruz'' diye konuştu.

Baba Bush döneminde Beyaz Saray'da çalışırken 2 Almanya'nın birleşmesi için 1989-1991 yılları arasındaki çabalarından ötürü Alman Atlantik-Brücke Vakfı tarafından Eric Warburg ödülü alan Rice, ''Demokratik kurumlar ve açık bir toplum, hiçbir biçimde zaafiyet kaynağı değildir'' dedi.

Füzeler konusunda Rus diplomasisini anlamakta zorlandıklarını belirten Rice, Rusya'nın, önerdikleri halde füze kalkanı projesinde yer almayı reddetmesine de üzüldüklerini kaydetti.

Rice, Rusya'nın, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan kaynaklanan yükümlülüklerini askıya alması değil, düzenlenmiş anlaşmayı onaylaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious