Rice'tan tehdit gibi uyarı

Rice'tan tehdit gibi uyarı.10314
  • Giriş : 22.05.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 23.05.2008 / 13:44:38

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Tahran yönetiminin nükleer programına ilişkin uyuşmazlıkta "doğru seçim" yapmadığı takdirde, daha ağır cezai yaptırımlarla karşı karşıya geleceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Washington'da İngiliz meslektaşı David Miliband ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Rice, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerinden vazgeçmediği için uluslararası toplumun artan izolasyonlarına maruz kaldığını söyledi.

Rice, "İran doğru seçim yapmazsa, bunun sonuçlarıyla karşı karşıya gelecektir" dedi, ancak bunların ne olduğu konusunda yorum yapmadı. Miliband ise, AB Dış Politika Şefi Javier Solana'nın, nükleer programı konusunda İran'la müzakerelerde oldukça yol kat ettiğini belirterek, İran'ın uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi halinde bundan kazançlı çıkacağını ifade etti.

Miliband, "İran her zaman bizden, haklarına saygı duyulmasını istedi. Biz de İran'ın sorumluluklarını yerine getirdiği sürece, bunun uluslararası toplumla daha verimli ve olumlu ilişkiler doğurabileceğini söyledik" dedi. Bu arada, Demokratik Parti başkan adayı Barack Obama'nın Bush yönetiminin İran'a yönelik politikalarının başarısız olduğunu söylemesiyle ilgili soruya Rice, dünyanın önde gelen güçlerinin İran'ı uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmaya çalıştığı cevabını verdi. Rice, "Varsa diğer opsiyonları da görmek isterdim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious