Rıdvan Dilmen: Alex'i satın gitsin!

Rıdvan Dilmen: Alex'i satın gitsin!.9802
  • Giriş : 14.08.2008 / 09:05:00

Spor yazarı Rıdvan, Aragones'in sistemine kafayı taktı. Özellikle de Alex ve Semih'in oynadığı bölgelere.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fenerbahçe ikinci yarıdaki oyunuyla taraftara derin bir oh çektirdi. Ancak Rıdvan Dilmen'in sistem üzerinde kuşkuları var. Alex'in bu sistemde faydalı olamyacağını düşünüyor. Tepkisini de Alex'i satın gitsin! sözleriyle değerlendiriyor.

(...)
Sonuç rakibe göre değil ama oyuna göre iyi. Yeterli de. Fenerbahçe, Partizan'dan çok daha güçlü bir takım. Ancak dün gece ilk yarıda MTK maçlarının takımı kandırdığını gördük. Gayri ciddi bir oyun vardı. Rölanti bir tempoda başladılar. Rakip ise tam tersine çok istekli ve arzuluydu. MTK'dan da daha iyiydi.
En azından disiplinsiz orta saha ve savunmanın zaaflarını iyi değerlendirdiler. Disiplinsiz derken gayri ciddi ofsayt taktiğinden bahsediyorum. Savunmanın arkasına atılan her top tehlike yarattı. Bunların iki tanesini değerlendirip, iki tanesini kaçırdılar. İlk yarıya baktığımızda Fenerbahçe birbirine benzer dört pozisyon verdi.

İkinci yarıda ise aynı rakip karşısında aynı oyuncular duran bir topun dışında kalesinde sıfır tehlike yaşadı. Demek ki Fenerbahçe ikinci yarıda rakibini ciddiye aldı. İyi savunma yaptılar, top ayaklarına geçince ayağa oynayarak istedikleri gibi oyunu yönlendirip, koşmak isteyen rakibini yordular ve oyunun sonunu rahat getirdiler. Fenerbahçe son üç maçta dün geceki ilk 45 dakika hariç ciddiydi, sekiz gol attı, hiç yemedi, pozisyon dahi vermedi.

Aragones bilinen sisteminde devam ediyor. Yani geçtiğimiz yıllardan gelen. Sadece iki oyuncunun yerleri değişmiş. Sistem aynı olunca bu değişiklikler önemli gözükmeyebilir ama uzun vadede ciddi takımlara karşı sıkıntı yaratacaktır. Alex, Selçuk'un yanında, Semih de Alex'in pozisyonunda oynuyor. Dört gol atmasına, bir asist yapmasına rağmen Semih o bölgenin oyuncusu değil. Alex'i sezon boyunca Selçuk'un yanında oynatmak istiyorsanız, Alex ile devam etmeseniz de olur. Satın gitsin.

Fenerbahçe'nin etkili olduğu dakikalara baktığımızda, Alex takım 2-0 geride olduğu için mecburen rakip ceza sahasına girerken becerisiyle penaltı yapıyor. Son bölümde savunmanın arkasına Güiza ve Burak'a müthiş toplar atıyor. Ceza sahasına yakın bölgede Türkiye'de bir numara. O yüzden sisteme tamam ama Semih ve Alex'in pozisyonlarına hayır.
Bu rakibe karşı 2-0 geriye düşmek ne kadar düşündürücüyse, 2-2'ye getirip, hatta galibiyeti kaçırmak da başarı. Bence Şampiyonlar Ligi hayırlı olsun.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*