Rio Grubu Meksika'da toplanıyor

Rio Grubu Meksika'da toplanıyor.17778
  • Giriş : 13.11.2008 / 23:47:00

22 Latin Amerika ve Karaibler ülkesinin oluşturduğu Rio Grubu temsilcileri, küresel mali krizi görüşmek için Meksika'da toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa, ülkenin kuzeyindeki Zacatecas'ta 1986'da kurulan Rio Grubu'nun 27. Bakanlar toplantısının açılışında yaptığı konuşmasında, küresel mali krizin etkilerini azaltmak için bir araya gelindiğini belirtti.

Espinosa, ''Bugün bu krizin etkilerini azaltmak için hep beraber eylem belirlemeliyiz. Çok karmaşık olan küresel kriz sınırlarımızdan içeri girmektedir ve bu krizde hiç bir sorumluluğu bulunmayan Latin Amerika ve Karaib ülkelerinin, sonuçlarına maruz kalmaktadır'' dedi. Meksika Dışişleri Bakanı Espinosa bu sözlemiyle, cumartesi günü Washington'da yapılacak olan G-20 zirvesine bölge ülkelerinin göndermek istediği mesajı da özetlemiş oldu.

Zacatecas toplantısında, 4 kasımda ABD'de yapılan seçimleri Barack Obama'nın kazanmasının bölgeye yansımalarının ele alınması da gündemde yer alıyor.

Toplantıya, Panama, Guatemala, Guyana, Honduras ve Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları, Arjantin, Belize, Bolivya, Brezilya, Şili, Costa Rica, Ekvator, El Salvador, Haiti, Jamaika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Uruguay ve Venezuela ise üst düzey temsilcilerini gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*