Riyad ve Tahran, işbirliği yapacak

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Suudi Arabistan ve İran, Irak'taki mezhep çatışmasının Ortadoğu'ya yayılacağı yönünde artan endişeleri giderecek bir adım attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bölgenin iki önemli ülkesi, en büyük tehdit Şiî-Sünnî çatışması konusunda birlikte mücadele etme kararı aldı. Önceki gün Riyad'da bir araya gelen S.Arabistan Kralı Abdullah ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "mezhep çatışmalarının yayılmasını amaçlayan girişimleri durdurma ve Müslümanlar arasında safları sıklaştırma" konusunda anlaştı. Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini belirten iki lider, kriz yaşayan Lübnan'da da gerginliğin azaltılması için işbirliğine gidiyor. Öte yandan Suudi kaynaklarına göre Ahmedinejad, Lübnan'da işgal ettiği topraklardan çekilmesi karşılığında İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini öngören Arap Barış Planı'na destek verdi.

Suudi Arabistan'a ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren İran lideri Mahmud Ahmedinejad, Kral Abdullah ile "İslam dünyasını bölmeye yönelik komplolara karşı ortak girişim kararı aldıklarını" açıkladı. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA da iki liderin İslam dünyasına yönelik en büyük tehdidin Şii-Sünni çatışmasının körüklenmesi çabaları olduğu konusunda görüş birliğine vardıklarını belirterek bunu durdurmak için çaba gösterilmesini kararlaştırdıklarını duyurdu. Ahmedinejad, ülkesine dönüşünde yaptığı açıklamada, "Bu ziyaretimde, düşmanların komplo ve fitnelerine karşı ortak girişim için kararlar aldık. İnşallah bu girişimler, İslam dünyasının kuvvetlenmesine ve düşmanlara karşı İslami bir cephenin açılmasına neden olur." diye konuştu. Suudi kaynaklara göre Ahmedinejad, Riyad'ın Lübnan'daki siyasi krizin çözümüne yönelik gayretlerine ve işgal ettiği topraklardan çekilmesi karşılığında İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesini öngören Arap Barış Planı'na destek verdi.

Irak ve Lübnan'daki gelişmeler üzerine iki ülke arasındaki ilişkilerin gerildiği bir dönemde gerçekleşen zirve, Ortadoğu'da daha büyük bölgesel krizlere izin verilmemesi yönünde olumlu bir adım olarak değerlendiriliyor. ABD'nin müdahaleleriyle Afganistan ve Irak'ta İran'a muhalif rejimlerin devrilmesi, Bağdat'ta iktidara Şiilerin gelmesi ve Lübnan ile Filistin'de Tahran'ın nüfuzunun artması, "Şii hilali mi kuruluyor?" yorumlarına yol açmıştı. Ürdün ve Suudi Arabistan gibi Sünni Arap ülkeleri ise İran'ın yükselişini endişeyle izliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious