Rize- Erzurum Ovit Dağı karayolu açılıyor

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Kar nedeniyle yaklaşık 5 aydır ulaşıma kapalı bulunan Rize - Erzurum Ovit Dağı karayolunu ulaşıma açma çalışmaları başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karayolları ekipleri 2 iş makinesi ile yol açma çalışmalarına başlarken, hava şartlarının elverişli gitmesi halinde yolun ancak 20- 25 gün içerisinde ulaşıma açılabileceği bildirildi.
Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri üzerinden iki ili birbirine bağlayan karayolu, 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı zirvesinden geçiyor. Karadeniz'i Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan en kısa güzergah olan karayolu, kar nedeniyle kışın yaklaşık 5 ay ulaşıma kapalı kalıyor.
Geçtiğimiz yıl Nisan ayında başlayan çalışmalar, bu yıl havaların sıcak gitmesinden dolayı erken başladı. Karayolları 103. Şube Şefliği'ne bağlı ekipler 2 iş makinesi ile birlikte Ovit karayolunu ulaşıma açma çalışmalarına başladı. Şuana kadar yaklaşık 8 kilometrelik bir kısmı ulaşama açan ekipler, yaklaşık 2 metreyi bulan kar kalınlığı ve bölgede çığ tehlikesi nedeniyle çalışmalarını güçlüklü sürdürüyor.
Ovit Dağı karayolunu ulaşıma açma çalışmalarına bu yıl erken başlandığını belirten yetkililer, havaların iyi gitmesi halinde 25 günü içerisinde yolu tek şerit olarak ulaşama açma planladıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious