Rize'de 5 muhtar görevden alındı

Rize'de 5 muhtar görevden alındı.9366
  • Giriş : 03.07.2009 / 15:57:00

Rize'de, 5 muhtarın, işledikleri çeşitli suçlar nedeniyle mazbataları Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Rize'de geçmiş yıllarda çeşitli suçlar işledikleri belirlenen 8 muhtar hakkında YSK'ya sabıka kaydı gönderildi. Bunun üzerine YSK, Camiönü Mahallesi muhtarı İsmail Başak, Ekrem Orhon Mahallesi muhtarı İsmail Aslan, Paşakuyu Mahallesi muhtarı İlyas Aşar ile merkeze bağlı Dörtyol köyü muhtarı Hasan Sadıkoğlu ve Erenköy köyü muhtarı İsmail Yüksel'in mazbatalarını iptal etti.

YSK, söz konusu muhtarların mazbatalarının iptal edildiğini, bu muhtarların yerine başkalarının görevlendirilmesi gerektiğini bildiren yazıyı, Rize Valiliğine gönderdi. Rize Valiliği de muhtar azalarının içinden birini seçim yapılana kadar muhtar olarak atayacak. Muhtarlık seçimleri 10 Haziran 2010 tarihinde yenilenecek.

Muhtarların, yeni işlenen bir suç olmaması, suçun geçmişte işlendiği gerekçesiyle Valilik tarafından görevden alınmalarının söz konusu olmadığı, bu nedenle YSK tarafından mazbatalarının iptal edildiği öğrenildi.

Dörtyol köyü muhtarı Hasan Sadıkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 yıl önce iş yerinde oyun kağıdı bulunduğu için para cezasına çarptırıldığını belirterek, ''Gerekli cezaları ödedim. İtirazımı yaptım. Her türlü hakkım iade edildi. Bugün bakkallarda bile bulabildiğimiz oyun kağıdı nedeniyle sabıkalı görünüyorum. Ama haklarımın iade edilmiş olması gerekir'' dedi.

Erenköy köyü muhtarı İsmail Yüksel ise 4 dönemdir muhtarlık yaptığını ifade ederek, şunları söyledi:

''İki kardeşe verdiğim nüfus cüzdanı örneğinde, kardeşlerin fotoğrafları karışmış. Fotoğraflar yanlış nüfus cüzdan örneklerine yapıştırılmış. Hiç böyle bir şey beklemiyordum. Kararın tebliğ edilmesinin ardından karar vereceğim'' diye konuştu.

Camiönü Mahallesi muhtarı İsmail Başak da ''kaçak balık avlamak'' nedeniyle muhtarlığının iptal edildiğini öğrendiğini kaydederek, 15 yıl önce yaşanan bir olayın muhtarlığın iptaline gerekçe olabileceğini düşünmediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*