Rize'de HES'lere başkan sahip çıktı

Rize'de HES'lere başkan sahip çıktı.17452
  • Giriş : 21.05.2009 / 20:15:00

Rize'nin Kalkandere ilçesinde yapılması planlanan Yokuşlu ve Kızılağaç HES santralleri için, bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kalkandere İmam Hatip Lisesi salonunda düzenlenen toplantıya, İl Çevre Orman Müdürü Sabit Kandemir, Kalkandere Belediye Başkanı Nihat Çolak, SANKO Holding Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Bak, şirket çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Çolak, HES'lerin ülke için hayati önem taşıdığını, amaçlarının ülke ekonomisine katkı sağlayacak çalışmalara yardım etmek olduğunu söyledi.

Bu projelere yönelik olumsuz yönde yapılan konuşmaların kendisini üzdüğünü belirten Çolak, şunları kaydetti:

''Bazı vatandaşların, bazı çevreci grupların bu projelerin aleyhinde konuşmaları beni üzüyor. Kişisel konuşmalarda vatandaşlara izah ettiğimizde, sadece çevrenin bozulacağından endişe ediyorlar. Yapılan incelemelerde çevreye zarar vermediğini gördük. Çıkan hafriyatlardan üç kamyon alıp çevre düzenlemesi yapabilmek için şirketlerden ricada bulunuyoruz. Basında denildiği gibi Hiroşima benzeri çevreye zarar verdiği söylemleri talihsiz beyanlar olarak düşünüyorum. Onları da kınıyorum. Yöremizdeki insanlar bu projelere sahip çıksın. Bu projeler ülkemizin ve gelecek nesillerin rahat etmesi için gelecek yüzyıla ayak uydurabilmesi için gereken projelerdir.''

SANKO Holding Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bak da toplantıda gündeme gelen her fikri dikkate alacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bizim için burada konuşulanlar, son derece verimli olmuştur. Her fikri dikkate alacağız. Arzuladığımız, asgari müşterekte birleşmek. Halkın katılımın daha yüksek olmasını istiyorduk. Katılımın az olması bizi üzdü. Ancak az bir grup olmasına rağmen çok önemli konular dile getirildi. Santrallerin bölgeyi tahrip etmediğini, kanser yaymadığını hep beraber yaşayarak göreceğiz. Bunu erken konuşuyoruz, ancak öyle olacağını biliyoruz.''

-GAZETECİLERE TEPKİ-

Bu arada toplantıyı takip eden gazeteciler, katılımcılara HES projeleriyle ilgili tartışılan konuları sormaları üzerine, toplantıyı izleyen bazı vatandaşların tepkisiyle karşılaştılar.

Vatandaşlar, ''provokatör'' olmakla suçladıkları gazetecilere, ''Biz iş istiyoruz, çalışacak yer istiyoruz, bu insanları küstürerek buradan gitmesine neden olmayın'' diye tepki gösterdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*