Rize'deki barajlar mahkemeye takıldı

Rize'deki barajlar mahkemeye takıldı.16183
  • Giriş : 16.03.2009 / 21:43:00

Rize İdare Mahkemesi, İkizdere Vadisi'nde yapılacak HES projelerinin iptali için açılan davada, ''yürütmeyi durdurma'' kararı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir firmanın İkizdere Vadisi üzerinde yapılacak ''Dereköy Regülatörü'' ve ''Demirkapı'' HES projesi ile ilgili üretim lisansı alındığını anımsatarak, projeye Çevre ve Orman Bakanlığının da ''ÇED olumlu'' raporu verdiğini söyledi.

Projenin vadiye çok önemli zararlar vereceğini ve derelere yeterli su sağlamayacağını savunan Ekşi, projenin durdurulması ve ''ÇED olumlu'' kararının iptali için, İkizdere Derneği ile birçok kişinin Rize İdare Mahkemesine başvurduğunu belirtti.

Mahkemenin, ''Dereköy Regülatörü'' ile ''Demirkapı'' HES projesi ile ilgili ''yürütmeyi durdurma'' kararı verdiğini bildiren Ekşi, şunları kaydetti:

''İkizdere Vadisi, doğal yapısı ile korunması öncelikli bölgelerin başında gelmekte. HES santralleri ile ekosistem yok edildiği gibi, bölge çok ciddi heyelan tehdidi ile karşı karşıya kalacaktır. Birçok canlı türü ve bitki yok olma tehlikesi yaşayacaktır. Rize'nin doğal güzelliklerinin turizm kapsamında değerlendirilmesi gereklidir. Rize'nin yeşilinin enerji üretmek adına yok edilmesini kabul etmemiz mümkün değildir.''

Mahkemenin verdiği karardan memnuniyet duyduklarını ifade eden Ekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

''5. Dünya Su Forumu, İstanbul'da bugün başladı. Böyle bir günde Rize İdare Mahkemesi'nin verdiği iptal kararı çok anlamlı. Bir yanda etkin su kullanımı ve kaynakların korunması için uluslararası çalışmalar yapılırken, diğer bir alanda su kaynaklarının kurutulması ekosistemin zarar görmesi birbiri ile zıtlık oluşturmaktadır. Su insanın yaşam hakkıdır. Biz de Dünya Su Forumu'nda HES'lerle ilgili düşüncelerimizi ve kaygılarımızı dile getireceğiz.''

Rize İdare Mahkemesi, daha önce de Cevizlik HES santrali için açılan davada yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*