Rize'deki HES'lere bilirkişi incelemesi

Rize'deki HES'lere bilirkişi incelemesi.12268
  • Giriş : 11.06.2009 / 20:47:00

Rize'nin Çayeli ilçesi Senoz Vadisi'nde yapımı planlanan hidroelektrik santrali (HES) inşaatlarıyla ilgili açılan dava kapsamında keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çayeli ilçesi Senoz Vadisi'nde yapımı planlanan Kayalar ve Buzlupınar HES'leri için Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ''ÇED raporu gerekli değildir'' yönünde kararının ardından Senoz Derneği adına avukat Münir Yazıcı tarafından kararın ve HES projelerinin iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne dava açılmıştı.

Yürütmeyi durdurma kararı verilmesinin ardından dava kapsamında bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Senoz Derneği temsilcisi Burhan Karaloğlu, burada yaptığı açıklamada, Senoz Vadisi'nin katledilmesi karşısında hukuk mücadelesi başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Hukuk mücadelesinin ilk ayağını kazandık. Mahkeme, büyük bir özveriyle çalışarak bu vadide şu ana kadar katliam yapan şirketlerin işlerinin durdurulmasına karar verdi. Ama bu aşamadan sonra hukuk katliamı başladı. Bu sefer bu şirketler, yapılan faaliyetlerden dolayı taşkınların önlenmesi için çevre düzenlemesi yapmak amacıyla aldıkları bir izinle projelerini yapmayı sürdürdüler.''

-''BİZİM MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR''-

Bunlar için verdikleri mücadeleyi yine kazandıklarını ve inşaatların yine durdurulduğunu ifade eden Karaloğlu, şöyle devam etti:

''Aldığımız bilgiye göre şirketlerden bir tanesi bu kez Çevre ve Orman Bakanlığı'na müracaat etmiş. Daha önce durdurulan 40 megavatlık santrale ilave olarak 20 megavatlık yeni lisans daha almış. Bu verilen izin elimize ulaşmış değil.

Bunu anlamak mümkün değil. Bir kamu görevlisinin bu şekilde yazı vermesini anlamış değiliz. Bu yapılan tamamen hukukun arkasına dolanmaktır. Mahkemelerin verdiği kararları etkisiz kılmak için sürdürülen çabalardır.

Bizim mücadelemiz sürecektir. Herşey Senoz Vadisi'nin güzelliğini korumak, vadiyi gelecek nesillere bize bırakıldığı gibi bırakabilmek içindir. Bu izni verenler, bu faaliyeti sürdürenler ve gerekli denetim görevini yapmayanlar ağır suç işlemektedirler. Bu suçlarının cezasını da hukuk önünde bir gün çekeceklerdir.''

Avukat Münir Yazıcı ise firmaya inşaatın sürmesi için izni verenler ve denetim görevini yapmayanlar hakkında geçen günlerde suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Bilirkişi heyeti tarafından yapılan inceleme sırasında vatandaşlar, HES inşaatlarına tepki göstererek, ''HES inşaatlarını yapan firmalar, bize bilgi vermiyorlar. İnşaat sırasında yapılan patlatmalar nedeniyle evlerimize ve arazilerimize giremez hale geleceğiz'' diye konuştular.

Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı incelemenin ardından heyet, bölgeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*