Rize'deki orman yangınında 100 hektar alan yandı

Rize'deki orman yangınında 100 hektar alan yandı.13383
  • Giriş : 25.03.2008 / 20:19:00

Rize Valisi Kasım Esen, Fındıklı ilçesindeki yangında zarar gören alanın yaklaşık 100 hektara ulaştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kasım Esen, yaptığı açıklamada, Fındıklı, Pazar ve Güneysu ilçelerinde son birkaç günde farklı alanlarda yangınlar çıktığını, ancak bunlardan en büyüğünün Fındıklı'daki yangın olduğunu bildirdi.

Fındıklı'da sabah saatlerinde kontrol altına alınan yangının yeniden başladığını ve Artvin'in Arhavi ilçesine sıçradığını ifade eden Esen, ''Yangınlara vatandaşlarımızın, arazilerinde yaktıkları ve sonrasında ilgilenmedikleri ateşler neden oluyor. Yangınlar rüzgarın da etkisiyle çok çabuk yayılıyor'' dedi.

Esen, Fındıklı ilçesinin Güzelyalı mevkiinde yaşayan bir vatandaşın evinin önünde yaktığı ateşin ormanlık alana sıçraması sonucu çıkan yangının 3 gündür sürdüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Yangın yapılan müdahalelerle söndürülüyor, ancak rüzgarın etkisiyle farklı alanlarda tekrar başlıyor. Yangına helikopterle müdahale için Çevre ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve 3. Ordu Komutanlığı ile görüşmeler yaptım. Ancak bu aylar yangın mevsimi olmadığı için helikopter henüz kiralanmamış. İlçedeki yangında zarar gören alan yaklaşık 100 hektara ulaştı.''

Esen, Pazar ilçesindeki yangının halen sürdüğünü, ancak çok önemli bir durumun söz konusu olmadığını ifade ederek, Güneysu ilçesindeki yangının ise söndürüldüğünü sözlerine ekledi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious