Rize'de heyelan can yaktı

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Rize'de heyelanlarda 1 kişi kayboldu, 1 ev yıkıldı, 10 ev boşaltıldı, 30 köy yolu kapandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İkizdere ilçesinde bir kişinin sel sularına kapılarak kaybolduğu sel ve heyelanlarda, 30 köy yolu ulaşıma kapandı, 1 ev yıkıldı, 10 ise ev heyelan tehlikesine karşı boşaltıldı.
Rize'de dün gecen yaşanan sağanak yağış sonrası en fazla hasarın Derepazarı, Kalkandere ve İkizdere ilçeleri ile merkeze bağlı köylerde oluştuğu bildirildi. Derepazarı ilçesinde dün gece yağan sağanak yağış sonrası birçok yerde yeni heyelanlar meydana geldi. Heyelanlarda, Recep Kalça isimli vatandaşa ait ev yıkılırken birçok ev de hasar gördü. İlçede 14 ev yıkılma tehlikesine karşı boşaltılırken, evlerinden çıkan vatandaşlar yakınlarına sığındı. 4 ayrı mahalle ve köy yolunun ulaşıma kapandığı ilçede, bir aracın üzerine heyelan düşmesi sonucu 1 kişi hafif yaralandı. İdris Kalça'nın kullandığı minibüsün üzerine dün gece heyelan düştü. Kalça, vatandaşların müdahale ile hafif yaralı olarak kurtarıldı. Yağışın en fazla etkili olduğu Derepazarı ilçesinde şu şebekelerinde meydana gelen arızadan dolayı da ilçeye 2 gündür su verilemiyor.

Rize Valisi Enver Salihoğlu, AK Parti Rize Milletvekili İmdat Sütlüoğlu ve Derepazarı Belediye Başkanı Şaban Kalça ile Rize'de hafta sonu etkili olan sağanak sonucu meydana gelen selden etkilenen Derepazarı ilçesinde incelemelerde bulundu. Salihoğlu, "Derepazarı'nda gece etkili olan sağanak sonucu meydana gelen heyelanlarda, Tersane Mahallesi'nde daha önce boşaltılan Recep Kalça'ya ait ev çöktü. İlçedeki ilköğretim okulunun zemin katını su bastı. Aracıyla heyelana kapılan 1 vatandaşımız da hafif yaralı olarak kurtarıldı." dedi.

İl genelinde tehlike arz ettiği için 10 ev boşaltıldığını bildiren Salihoğlu, 4 evde de hasar tespit çalışmaları devam ettiğini, bu çalışmaların tamamlanmasının ardından bu evlerin boşaltılıp boşaltılmayacağına karar verileceğini söyledi.

Rize genelinde 30 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu, bu yolların ulaşıma açılması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Salihoğlu, "Derepazarı, Kalkendere ve merkez Alipaşa grup köy yolu olmak üzere 30 köy yolumuzda heyelan yaşandı. Tabi bu köylere diğer servis yollarından ulaşım sağlanabiliyor. Ama biz bu ana yolları açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sel ve heyelanların neden olduğu zarar ilk belirlemelere göre, 1 milyon YTL civarında. Bu rakamın boşaltılan evlerdeki hasar tespit çalışmalarının ardından daha da artacağını tahmin ediyoruz.'' diye konuştu.

Rize'de her yıl bu tür afetlerin yaşandığına işaret eden Salihoğlu, "Bunda en büyük etkenin bölünmüş köy yolları, zemin etüdü yapılmadan yapılan evler ve dere yataklarında bilinçsizce yapılan yapılaşmadır. Tabii biz bu konuda vatandaşlarımızı sürekli uyarıyoruz. Bu tür yerlere imar izni de verilmemesini istiyoruz. Fakat arazi darlığı gerekçe gösterilerek yine bu tür yapılaşmalar yapılıyor. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz fakat vatandaşlarımız da dikkatli olmak durumunda." diye konuştu.

Derepazarı ilçesinde heyelan bölgelerinde incelemelerde bulanan Rize Milletvekili İmdat Sütlüoğlu ise bölgede yaşanan yağışlardan dolayı her yıl benzer vakaların yaşandığını hatırlattı. Sütlüoğlu, yağışlar sonrası Derepazarı ve Kalkandere ilçeleri ile Rize merkezde bazı yerlerde sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious