Ro-La treni yarın yola çıkıyor

Ro-La treni yarın yola çıkıyor.2635
  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Devlet Demiryolları (TCDD) ve Rail Cargo Avusturya AG'nin (RCA) ortak ürünü olan Ro-La treni ilk seferini yarın yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karayolu trafiğinin azaltılması, mevcut kapasitenin daha iyi kullanımı, güvenlik, gürültü azlığı, çevre ve kentsel gelişim, gümrükte kolaylık sağlayan Ro-La taşıma modeli hayata geçiriliyor. İlk etapta haftada bir karşılıklı olarak çalışacak olan treninin, talepler doğrultusunda sefer sayısı artırılacak.

Türkiye-Bulgaristan-Sırbiztan-Hırvatistan-Slovenya-Avusturya güzergahında maksimum 20 vagonla çalışacak olan tren, 1979 kilometrelik Türkiye-Avusturya hattında seyahet süresini Türkiye-Avusturya 68 saat, Avusturya -Türkiye 72 saatte tamamlayacak.

Karayolu yük taşıma araçlarının (TIR) çekici ve dorsesiyle birlikte bunun için imal edilen özel vagona yüklenerek demiryollarında taşınması sistemi olan Ro-La taşımacılığı, intermodal taşımacılığın ekonomik ve sosyal faydalarını yansıtan önemli sistemlerinden birisi olarak gelişmiş ülke demiryollarında oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious