Ro-Ro gemisindeki yangın kontrol altında

Ro-Ro gemisindeki yangın kontrol altında .7660
  • Giriş : 08.02.2008 / 12:02:00

İstanbul'dan İtalya'nın Trieste Limanı'na giderken Hırvatistan açıklarında yanmaya başlayan Uluslararası Nakliyatçılar Derneği'ne (UND) ait Adriyatik Ro-Ro Gemisi'ndeki yangın kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adriyatik Denizi'nde, Hırvatistan'ın Rovinj kasabası açıklarındaki gemiyle ilgili ulusal televizyona açıklama yapan Hırvat itfaiye yetkilisi Dino Kozlevac, "İki römorkör gece boyunca su sıkarak yanan geminin ısısını düşürmeyi başardı. Şimdi durumun daha iyi olduğu görülüyor, böylece itfaiyecileri bir helikopterle geminin üzerine çıkarabileceğiz." dedi. Türk Ro-Ro gemisindeki malzemenin büyük bölümünün yandığını da belirten Hırvat itfaiye müdürü, gemide patlama ihtimali bulunmadığını söyledi. Kozlevac, gemi yangınları konusunda uzman beş Hollandalı itfaiyecinin de Türk gemisine gelerek yangının tamamen söndürülmesi için çalışma yapacaklarını bildirdi.

Bu arada rüzgâr tarafından kıyıya doğru sürüklenen geminin iskele tarafına doğru 2 derece yattığı belirtiliyor. Gemide bulunan üç TIR'ın içindeki 92 kolide yaklaşık 10,5 ton yanıcı sıvı ve 4,1 ton yanıcı katı tehlikeli yükün bulunması çevre felaketi endişesine sebep oluyor.

UND Ro Ro Denizcilik İşletmeleri AŞ adına açıklama yapan şirket CEO'su Cüneyt Solakoğlu ise gemide 197 treyler taşındığını açıkladı. Solakoğlu, yaklaşık 800 ton yakıt ile 8,5 ton boya ve 2 ton kibrit bulunduğunu belirtti. Gemideki maddelerin patlayıcı olmadığını ifade eden Solakoğlu, şunları söyledi: "3 adet yanıcı madde taşıyan treyler bulunuyordu. Ama bunlardan hiçbiri patlayıcı değil. Bu malzemelerin içerisinde özel bölümlerde ve özel şartlarda korunan boyalar bulunmaktadır. Büyük çevre felaketine neden olabilecek bir madde yoktur. Yakıt deposunda yaklaşık 800 ton yakıt olabilir. Bu da geminin en alt kısmında bulunuyor. Yakıt tankları emniyettedir. Çevreye zarar verecek kadar yakıt taşımıyoruz. Gemilerimiz her türlü yanıcı ve patlayıcı maddeleri taşımaya yetkilidir. Ancak bu gemimizde böyle maddeler yoktur." Solakoğlu, geminin batma tehlikesi bulunmadığını sözlerine ekledi.

Zararı sigorta şirketleri karşılayacak

Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, gemideki kargolar, sigorta kapsamında bulunuyor. Yangından doğan bütün zarar sigorta şirketleri tarafından karşılanacak. Hasar tespit çalışmaları yapıldıktan sonra zararın boyutu bir hafta içinde belirlenecek. İstanbul'dan İtalya'nın Trieste Limanı'na gitmekte olan Ro-Ro gemisi önceki gün Adriyatik Denizi'nin Hırvatistan açıklarında yanmaya başlamıştı. Uydu sistemiyle gemideki yangını belirleyen Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri, durumu geminin yakınından geçen bir Yunan gemisine bildirmişti. Uyarı üzerine, gemideki 22 personel ve 9 yolcu Yunan denizciler tarafından kurtarılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious