Robert McKee ile 'Storytelling'

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Robert McKee, 'Storytelling' semineri için İstanbul'da olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bugüne kadar 50 binden fazla kişiye hikaye inşa etmenin inceliklerini anlatan, birçok popüler film ve dizinin senaryolarında öğrencilerinin imzası olan, senaryo hocası Robert McKee, 'Storytelling' semineri için İstanbul'da olacak.

MediaCat ve Alametifarika'nın işbirliğiyle İstanbul'a gelecek McKee, 4-5-6 Haziran'da Ceylan Intercontinental Bosphorus salonunda seminer verecek.

Öğrencileri şimdiye kadar 27 Oscar, 140'tan fazla Emmy'nin yanısıra sayısız ödüle uzandı. 'Akıl Oyunları', 'Yüzüklerin Efendisi', 'Arabalar', 'Cindrella Man', 'Da Vinci Şifresi', 'Shrek', 'Karayip Korsanları', 'X Men', 'Kayıp Balık Nemo' gibi kapalı gişe oynayan filmlerin, 'Friends', 'Frasier' ve 'Seinfeld' gibi dünya çapında popüler televizyon dizilerinin altında onun öğrencilerinin imzası var.

Şimdiye kadar 50 binden fazla öğrenciye senaryo yazmanın inceliklerini anlattı. Birçok televizyon yazarına, film yapımcısına, senariste, edebiyatçıya, üst düzey yöneticiye, reklamcıya, metin yazarına, aktöre, prodüktöre, yönetmene ve oyun yazarına ilham kaynağı oldu.

'Story: Substance, Structure, Style and the Principles of Screenwriting' adlı kitabı senaryo yazarlığının kutsal kitabı olarak kabul ediliyor.

McKee'nin hikayelerle olan ilişkisi 9 yaşındayken rol aldığı 'Martin the Shoemaker' adlı bir tiyatro oyununda aldığı rolle başladı.

Burslu olarak girdiği Michigan Üniversitesi'nde İngiliz edebiyatı okudu. Henüz üniversitede öğrenciyken 30'dan fazla oyunu yönetti ve bu oyunlarda rol aldı. McKee, Michigan Üniversitesi'ndeyken, Kennet Thorpe Rowe'dan ders aldı.
Üniversiteden mezun olduktan sonra Broadway'de Helen Hayes, Rosemary Haris ve Will Geer gibi oyuncularla aynı sahneyi paylaştı.

Master programını tamamladıktan sonra çeşitli oyunlarda rol alan ve bir süre sanat yönetmeni olarak da görev yapan McKee, ardından Londra'ya gitti ve Ulusal Tiyatro'da çalıştı.

Londra'dan sonra New York'a yerleşen ve yedi yıl kalan McKee, bu esnada tiyatronun başkenti Broadway'de oyuncu ve yönetmen olarak kariyerine devam etti.

Broadway'deki ikinci tecrübesinden sonra sinema endüstrisine girmeye karar veren McKee, tekrar Michigan Üniversitesi'ne döndü. Burada 'A Day Off' ve 'Talk to Me like the Rain' adlı iki kısa filmin yönetmenliğini yaptı. Bu iki film çeşitli sinema festivallerinden ödülle döndü.

McKee, 1979 yılında, sinemanın kalbine Los Angeles'a taşındı. Bu arada senaryo yazarlığı yapmanın yanısıra United Artist ve NBC için şirketler hikaye analistliği yaptı. Burada satabildiği ilk senaryosu 'Dead Flies 'oldu. 'Hard Knocks' adlı senaryo ise Ulusal Senaryo Yarışması'nda ödül kazandı. McKee, biri Warner Bros için yazdığı 'Trophy' olmak üzere sekiz senaryo daha yazdı.

Robert McKee 1983 yılında University of Southern California'da sinema ve televizyon dersleri vermeye başladı ve ünlü hikaye semineri sınıfını burada açtı. Bir yıl sonra bu semineri halka açan McKee, üç günlük ve 30 saatlik yoğun bir programla dünyanın her tarafından gelen öğrencileri hikaye anlatmayı öğretmeye başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious