Robotlar, hamam böcekleri gibi tırmanacak

Robotlar, hamam böcekleri gibi tırmanacak.12762
  • Giriş : 12.03.2008 / 22:22:00

Hamam böcekleri yarının robotlarına ilham kaynağı oldu. Böceklerin hareket tekniklerinden esinlenerek tasarlanan robotlar, düz duvara tırmanıp buradan ustalıkla inebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, yer çekimi kanununa meydan okuyan, ayaklarının tabanındaki iki küçük yastık sayesinde duvarlarda kolayca yürüyebilen hamam böceklerinin bu tekniği sayesinde robotlar da artık aynı şekilde duvar ve engebeli yerlere tırmanabilir ve kolayca buradan inebilir.

Araştırmacılar Walter Federle ve Christofer Clemente, daha önce yapılan, 300 milyon yıldır dünyada var olan hamam böceklerinin sahip olduğu bu küçük yastıkların bir çeşit ince sıvı yağ tabakasıyla kaplı olduğunu gösteren araştırmalara dayanarak, yarının robotlarının hamam böceklerinden esinlenerek yapılabileceği sonucuna vardı.

Hamam böceklerindeki bir yastıkçığın “ayak parmağı” diğerinin “topuk” görevi gördüğünü belirten araştırmacılar, robotların artık “düz duvara tırmanıp buradan ustalıkla inebileceklerini” söyledi.

Günümüzdeki robotlar duvarlara tırmanabiliyor ancak tırmandıkları yerden inerken güçlük çekiyorlar. İnişte de başlarının yukarıya yönelmesi ve itmek için değil çekmek için tasarlanmış ayakları robotların inişini güç hale getiriyor.

Araştırma, “Proceedings of the Royal Society” dergisinde yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious