Robotlar da haklarını arayacak

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

İngiltere’de geleceğe yönelik araştırmalar yapan bilim komisyonu, son raporunda yapay zekaya sahip robotların gelecek 50 yıl içerisinde, temel haklarının korunması amacıyla talepte bulunacaklarını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“The Horizon Scan” (Dikey Tarama) adlı raporda, 2056 yılına kadar mevcut teknoloji sayesinde yapay zekanın insan zekasıyla eşdeğer seviyeye geleceği ve bunun bir sonucu olarak robotların bilinç kazanacağı öngörülüyor. İngiliz danışma şirketi Outsights ve araştırma firması Ipsos Mori’nin de katkıda bulunduğu raporda, robotlara sosyal haklar tanınmasının, işgücü potansiyeli ve refahı da artıracağı vurgulanıyor. Georgia’daki MIT Enstitüsü’ne bağlı Robot Araştırmaları Merkezi’nin yöneticsi Henrik Christensen, robotlara sosyal hakların tanınmasının doğal bir süreç olduğunu söyledi.

Film gerçek mi olacak?

Başrolünü Will Smith’in oynadığı 2004 yapımı “I Robot” adlı film, bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un gelecekte topluma adapte olan robotları konu alan klasik öykü serisinden hazırlanmıştı. Asimov’a göre, gelecekte robotlar için 3 yasa olacak: İnsanlara zarar vermemek, emirlere itaat ve varoluşlarını korumak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious