Rock yıldızları fazla yaşamıyor

  • Giriş : 04.09.2007 / 11:15:00

İngiltere'de yapılan bir araştırma bir rock yıldızının, şöhretinin ilk 5 yılında ölüm riskinin ortalama bir insandan 2.5 kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Liverpool John Moores Üniversitesi'nde yapılan ve İngiliz Epidemiology and Community Health dergisinde yayımlanan araştırmada, rock, pop, new age, punk, rap, R&B ve elektronik müzik gibi türlerde 2000 yılında yapılan en iyi bin albüm sınıflamasında yer alan bin 64 müzisyen incelendi.

Araştırmada, 1956 ile 2005 yılları arasında hayatını kaybeden Jimi Hendrix, Jim Morrison, Keith Moon, Brian Jones, Janis Joplin ve Kurt Cobain'in aralarında bulunduğu toplam 100 yıldızın öldüğü belirlendi.

Araştırmaya dahil edilen bin 64 kişi dikkate alındığında, bu ünlülerin ölümü, kadın yıldızlarda ölüm oranını yüzde 7.3'e, erkeklerde ise yüzde 9.6'ya yükseltti.

Ünlü müzisyenlerin şöhretlerinin ilk 25 yılı içinde ölüm risklerinin sıradan insanlara oranla yüzde 70 fazla olduğu belirlenen araştırmada, bu riskin ünlü yıldızların şöhretlerinin ilk 5 yılı içinde yüzde 240'a kadar ulaştığı ortaya çıktı.

İngiltere'de yapılan araştırmada, 1960 ve 1970'li yıllarda ünlenen rock yıldızlarının şöhretlerinin ilk 5 yılı içinde ölüm oranlarının ortalama nüfusa göre 3.5 kat (yüzde 350) fazla çıkması da dikkat çekici bulundu.

Üniversitenin halk sağlığı bölümünce yapılan araştırmada, Avrupalı rock müzisyenlerinin kendilerinden iki kat fazla ölüm oranına sahip Amerikalı meslektaşlarından daha çok yaşadıkları belirlendi.

Ünlü rock yıldızlarının dörtte birinden fazlasının ölümünde alkol ve uyuşturucunun baş sorumlu olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayla ilgili olarak halk sağlığı yetkilileri, istatistiklerin bilinenleri doğruladığını, toplumda hassas bir kampanya için bir müzik yıldızını kullanmadan önce iki kez düşünmenin gerekli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious