Rock'n Coke heyecanı sona erdi

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Hezarfen Havaalanı'nda 1-2-3 Eylül tarihleri arasında yapılan "Rock'n Coke İstanbul 2006 Festivali" sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin en büyük açıkhava festivalı olan ve Coca-Cola'nın ana sponsorluğunda Pozitif Tanıtım Organizasyonu ve IKSV işbirliği ile gerçekleştirilen Rock'n Coke Festivali'nde cumartesi günü sırasıyla Hayko Cepkin, Yüksek Sadakat, Mercury Rev, Gogol Bordello, Şebnem Ferah, Kasabian ve Muse ana sahnede canlı performanslarını sergiledi.

Festivalin ikinci gününde farklı müzik tarzı ile dikkatleri üzerine çeken Amerikalı topluluk Gogol Bordello, punk'ı çingene ateşi ve Brecht etkili kabareler ile buluşturan müzik tarzı ile katılımcıları coşturdu. Gogol Bordello'nun ardından sahne alan rock müziğin kadın temsilcilerinden Şebnem Ferah, akşam saatlerinde hayran kitlesine 1,5 saat boyunca sevilen şarkıları ile seslendi.

Ana sahnede saat 21.00 sıralarında canlı performans için rockseverlerin karşısına çıkan Kasabian, etkin müziği ile festival alanındaki coşkuyu katladı. İkinci günün en çok beklenen grubu Muse ise, sahne performansı ve yeni albümleri "Black Holes & Revelations"tan seçtikleri parçalar ile festival alanındaki coşkuyu doruğa çıkardı. Ana sahhedeki performansların yanında aynı saatlerde Burn Sahnesi'nde de Aydilge, Dandadadan, West End Girls, Portecho, Rocktronica, The Glimmers, Demi, Danny Howells ve Tangun gibi isimler gençleri eğlendirdi.

Festivalin en çok ilgi gördüğü son gün ise, ana sahnede rockseverlerin heyecanla beklediği isimler yer aldı. Pazar günü ilk olarak saat 14.00'te Türk rock müziğinin genç ismi Ogün Sanlısoy sahne aldı. Daha sonra sırasıyla Vega, Reamonn, Duman, The Sisters of Mercy ve Editors, alanı dolduran binlerce kişinin karşısına sevilen parçaları ile çıktılar.

EN ÇOK BEKLENEN GRUP: PLACEBO

Festivalin en çok beklenen ismi ise İngiliz grup Placebo oldu. Placebo, eski indie&punk-rock köklerine geri döndüğünü hissettirdiği beşinci stüdyo albümü Meds sonrası çıktıkları ilk turneleri kapsamında Rock'n Coke'ta sahne aldı. Saat 23.00 sıralarında binlerce kişinin karşısına çıkan Placebo, yaklaşık 1,5 saat boyunca binlerce kişinin eşlik ettiği şarkıları festival alanındaki coşkuyu doruğa çıkardı.

Burn Sahnesi'nde de gün boyunca sırasıyla Dorian, Direc-T, The Roger Sisters, Ali & Ozan, Headman, Hyper Live ve Tiga yer aldı.

HAVA BİRİNCİ VE İKİNCİ GÜN ISLATTI, SON GÜN TERLETTİ

Rock'n Coke Festivali'nin ilk günü olumsuz hava koşullarına rağmen Hezarfen Havaalanı'na binlerce genç akın etti. Festivalin ilk gününün akşamında yağan yağmur ve soğuk hava nedeniyle çok sayıda kişi soğuk algınlığı şikâyetleri ile festival alanındaki sağlık merkezlerine başvururken, ikinci gün de öğle saatlerinde etkili olan yağmur, öğleden sonra yerini açık havaya bıraktı. Festivalin son günü ise Hezarfen Havaalanı'nda sıcak havanın etkisi görüldü.

SINIRSIZ ALKOL BAZI GENÇLERİ HASTANELİK ETTİ

Festival alanındaki çeşitli noktalarda satışa sunulan alkollü içecekler, sınırı aşan bazı gençlerin festival coşkusunu adeta kâbusa çevirdi. Aşırı alkol alan bazı gençler alkol komasına girerek hastanelik oldu. Çevrelerini rahatsız eden sarhoş gençler de konser izlemek için festival alanında bulunanların keyfini kaçırdı.

Bu arada, üzerlerinde uyuşturucu madde bulunan 20 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin üst aramalarında toplam 165 gram esrar maddesinin ele geçirildiği bildirildi.

GELMEK KOLAY, DÖNMEK ZOR

Hezarfen Havaalanı'na bu yıl, geçen yıllara göre daha fazla ulaşım imkânı sağlandı. Şehirden festival alanına İETT ve İDO işbirliği ile 09.00 - 21.00 saatleri arasında sürekli seferler yapıldı. Kadıköy, Bakırköy, Taksim ve Mecidiyeköy'den kalkan belediye otobüsleri ile yaklaşık 1,5 saatte festival alanına ulaşım sağlanırken, Hezarfen Havaalanı'ndan şehre dönüş yine çileli oldu. Festival alanından düzenli olarak 22.00'ye kadar İETT otobüsleri ile şehre servisler düzenlenirken, 22.00'den sonra ise 03.30'a kadar özel servisler hizmet verdi. Ancak özel servisler de yetersiz kalınca gecenin geç saatlerinde evlerine dönmek için festival alanından çıkan gençler, dakikalarca beklemek zorunda kaldı.

Hezarfen Havaalanı, 3 gün süren festival boyunca yaklaşık 50 bin kişiyi ağırladı. 500 güvenlik elemanının görev aldığı festivalde binlerce kişi de kamp kurdu. Açıkhava festivallerini Türkiye'de de benimsetmek ve geniş bir kitle için ortak platforma dönüştürmeyi hedefleyen Rock'n Coke, bu yıl da Coca-Cola Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından geliştirilen, uygulamasını ise Habitat ve Gündem 21 Gençlik Derneği'nin yürüttüğü "Hayata Artı" Gençlik Fonu'na ev sahipliği yaptı. Büyüklüğü 1,5 milyon dolar olan fon ile eğitim, spor, çevre ve kültür-sanat konulu gençlik projelerine destek veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious