Roj TV ile ilgil 54'ü DTP üyesi 56 başkan yargılanıyor

Roj TV ile ilgil 54'ü DTP üyesi 56 başkan yargılanıyor.6474
  • Giriş : 20.11.2007 / 12:06:00

PKK yanlısı yayın yapan Roj TV ile ilgili Danimarka Başbakanı'na mektup gönderdikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 56 belediye başkanının yargılanmasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan ve aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak ve Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil'in de bulunduğu 54'ü DTP üyesi 56 belediye başkanı katılmadı.

Mahkeme heyeti, önceki duruşmalarda Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünden istenen Danimarka Medya Sekreterliğinin Roj TV hakkında hazırladığı raporun çevirisinin geldiğini ve dosyaya konulduğunu bildirdi.

Sanık avukatlarından Muharrem Erbey, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün göndermiş olduğu yazının, Danimarka Medya Sekreterliğince hazırlanan raporun orjinal metni olmayıp gayri resmi İngilizce çevirisi olduğunu söyledi.

Erbey, söz konusu yazının orijinal metninin Türkiye'nin Danimarka Büyükelçiliği vasıtasıyla Danimarka Medya Sekreterliğinden alınıp tercümesinin yapılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Danimarka Medya Sekreterliğinin raporunun orijinal metninin Türkçe tercümesinin Danimarka Büyükelçiliği vasıtasıyla celbi hususunda Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

-53 BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA 15'ER YIL HAPİS İSTENİYOR-

Savcı, mütalaasında, sanık 53 belediye başkanının, ''Terör örgütü PKK'ya bilerek ve isteyerek yardım etme'' suçunu işlediklerini belirterek, bu nedenle 15'er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmalarını, 3 belediye başkanı hakkında ise beraat kararı verilmesini talep etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious