Roj Tv'nin izlenmesi engelleniyor

Roj Tv'nin izlenmesi engelleniyor.6506
  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın yayın organı Roj Tv'nin kapatılması yönündeki talebi Danimarka kabul etmeyince Türkiye, farklı bir yola başvurmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van, Mardin ve Hakkâri'den sonra Diyarbakır'da da Roj TV'nin yayını izlenemez hale geldi. Bazı kentlerden sonra Diyarbakır'da da Roj TV'ye teknik engelleme, teknolojik cihazlarla yollanan sinyallerle yapılıyor. Diyarbakır'ın özellikle Kayapınar Beldesi'nde bazı semtlerde Roj TV ve Kürtçe ağırlıklı yayın yapan müzik kanalı MMC'nin yayınları sinyal gönderilerek engelleniyor.

Bölgede bir çok kentte, son bir aydır sinyal gönderilerek Roj TV'nin engellenmesi uygulaması Diyarbakır'ın Kayapınar Beldesi'nde özellikle Gaziler, Yeni Yol, Kantar, Huzurevleri, Metropol gibi semtlerinde yapılıyor. Roj TV ve Kürt müzik kanalı MMC'nin yayınları sinyal gönderilerek engelleniyor.

Roj Tv ise internet sitesinden yaptığı açıklamada, henüz tam olarak netleştirilemeyen yöntemler sonucu, son bir aydır özellikle Hakkari, Viranşehir, Şanlıurfa ve Batman'da televizyonlarının izlenemediğini duyurdu. "Bu yönlü halkın yoğun talebi üzerine, başvurduğumuz ilgili uydu yayını şirketleri de, sorunun özel bir engelleme girişiminden kaynaklandığını teyit etmiş durumda." denilen açıklamada, bu engellemenin halk tarafından tepki çektiği idda edildi.

21 Aralık 2005'te 56 DTP belediye başkanı Danimarka Başbakanı Rasmussen'e PKK'nın yayın organı Roj Tv'nin kapatılmaması için mektup göndermişti. Belediye başkanlarının imzasını taşıyan mektupta, ''Türkiye'de gerçek bir demokratik hayatın yeşerebilmesi için, Roj Tv'nin sesi susturulmamalıdır. Bu, yerel yönetimler düzeyinde temsil ettiğimiz insanların samimi ve ortak talebidir. Bu sesin ortadan kaldırılması demokrasi, insan hakları ve demokratik medeniyetin temel özgürlükleri için verilen mücadelede önemli bir mekanizmanın kaybedilmesi anlamına gelecektir." ifadeleri yer almıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Roj TV'nin kapatılmaması için Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e yazdıkları mektup nedeniyle haklarında soruşturma yürütülen DTP'li 56 belediye başkanı hakkında hazırlanan iddianamede, 'PKK'ye bilerek ve isteyerek yardım etmek' gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması geçtiğimiz haftalarda görülerek, dava ileri bir tarihe ertelenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious