Roma Dönemine ait stadyum bulundu

Roma Dönemine ait stadyum bulundu.19732
  • Giriş : 10.07.2008 / 17:05:00

Bolu'da 3. derece sit alanında yapılan sondaj çalışmaları sırasında Roma dönemine ait stadyum kalıntılarına rastlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başlatılan kurtarma kazısı kapsamında stadyumun bir bölümü ortaya çıkarıldı.

Bolu Müze Müdürü arkeolog Mustafa Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3. derece arkeolojik sit alanında Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararları gereğince sondaj kazısı yapıldığını, 113 adet sondaj açıldığını söyledi.

Çalışmalar sırasında, Osmanlı dönemine ait olduğu tahmin edilen bir yapıya ait duvar kalıntıları ile Roma dönemine ait mimari kalıntı izleri tespit edildiğini bildiren Güneş, bunun üzerine kurtarma kazısı başlatıldığını belirtti.

Tespitler üzerine sondaj çalışmalarına son verildiğini anlatan Güneş, "Bakanlığımız, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararı ile bu bölgede kurtarma kazısı yapılması istendi.

Kültür ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden alınan ruhsat doğrultusunda çalışmalar başlatıldı" dedi.

Kurtarma kazısında, Roma dönemine ait stadyum kalıntılarının bir bölümünün ortaya çıkarıldığını bildiren Güneş, şunları kaydetti:

"Roma döneminde çeşitli törenlerin ve yarışmaların düzenlendiği stadyum Bolu'da ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde açığa çıkarılan antik kalıntıların en büyüğüdür.

Hisartepesi'nin güney yamacında başlatılan kurtarma kazısı devam ediyor.

Parsellerin yol kenarına yakın bölümünde doğu-batı doğrultusunda uzanan bir stadyum kalıntısı ortaya çıkarılmıştır. Kalıntının açığa çıkarılan bölümü 63 metre uzunluğunda olup, 5 oturma sırasına sahiptir. Kazı çalışmalarına doğu yönünde devam ediyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*