Roma dönemine ait su kanalı bulundu

Roma dönemine ait su kanalı bulundu.11756
  • Giriş : 04.07.2008 / 21:30:00

Bursa'nın İznik ilçesinde, Roma döneminden kaldığı öne sürülen taştan su kanalı bulundu. Kanaldan fışkıran suyun İznik büyüklüğündeki 2-3 yerleşim alanının ihtiyacını karşılayacağı öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, İznik Kaymakamlığı, ilçe merkezindeki Beypınarı mevkisinde yaklaşık 30-40 yıl önce yapılan, ancak bölgeye atılan moloz ve çöpler nedeniyle 20 yıl önce kuruyan çeşmenin suyunu ortaya çıkarmak amacıyla çalışma başlattı.

İznik Köylere Hizmet Götürme Birliği aracılığıyla başlatılan çalışma çerçevesinde, bölgede yapılan kazıda, 3 metre derinlikte su bulundu.

Suyun, Roma döneminde yapıldığı iddia edilen taştan kanallar ile çevrili olduğu belirlendi.

İznik Kaymakamı Hüseyin Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çöp ve molozlar yüzünden kapanan çeşmenin bulunduğu bölgede yaklaşık bir haftadır çalışma yapıldığını belirtti.

Bölgede çöplerin temizlenmesinin ardından başlatılan kazıda Roma dönemine ait büyük bir su kanalı bulduklarını, kanaldan fışkıran suyu kontrol altına almakta zorlandıklarını kaydeden Avcı, "3 metre derine indiğimizde Roma döneminden kalma su kanalını bulduk. Şu anda 4 motor suyu çıkarmaya yetmiyor. Suyu zapt etmek için Devlet Su İşleri'nden (DSİ) yardım isteyeceğiz" dedi.

Suyun kaynağı belirlenemedi

Avcı, tarihi belgelere dayanarak su kanalının, Romalıların, İznik'in düşman orduları tarafından kuşatıldığı sırada susuz kalmaması için yapılan "gizli bir kanal olduğunu" tahmin ettiklerini, ancak suyun kaynağını henüz belirleyemediklerini kaydetti.

Bölgede yıllar önce çeşmeden akan suyun da kanalda meydana gelen çatlama
sonucu yer altından fışkıran su olduğunu tahmin ettiklerini dile getiren

Avcı, şöyle konuştu:
"Çeşmeden akan suyu ortaya çıkaralım derken bu kanalı bulduk. Kanalı bulduğumuz yer, surların yaklaşık 100 metre dışında. Kanal şehre doğru geliyor. Kazdığımız yerde kanal önceden bozulmuş o yüzden çeşmeye yetecek kadar su dışarı sızmış, ama daha derinden çıkardığımız su, İznik büyüklüğündeki 2-3 yerleşim alanına yeter. Eskiden çeşmeden akan su içildiğine göre bu suyun da içilebileceğini düşünüyoruz, bunun için
analiz yaptıracağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious