Romano Prodi TBMM'de

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Türkiye ve İtalya arasındaki hükümetler arası ilişkiler ile ekonomik, ticari ve mali ilişkiler fevkalade iyi... Bu işbirliği gıpta edilecek bir işbirliğidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kabulde konuşan TBMM Başkanı Arınç, bundan 3 yıl önce Prodi'nin, TBMM'yi ilk ziyaret eden ve Genel Kurulda ilk kez konuşma yapan AB Komisyonu Başkanı olduğunu hatırlattı. Arınç, 3 yıl sonra Başbakan olarak karşıladıkları Prodi'yi seçim başarısından dolayı tebrik etti.

Türkiye ve İtalya arasındaki hükümetler arası ilişkiler ile ekonomik, ticari ve mali ilişkilerin fevkalade iyi olduğunu, hiçbir siyasi sorunun bulunmadığını ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

''Bu ilişkiler daha da iyi olacak. Bu işbirliği, gıpta edilecek bir işbirliğidir. Türkiye ve İtalya parlamentolar arasındaki ilişkilerimiz de fevkalade güzeldir. Son 3 yıl içinde karşılıklı ziyaretlerimizi yaptık. İmzaladığımız işbirliği protokolü de başarıyla devam etmektedir. Her yıl biri Türkiye'de biri İtalya'da olmak üzere toplantılar, seminerler yapıyoruz, sergiler açıyoruz. Türkiye ile İtalya parlamentolar arasındaki ilişkilerin de çok iyi olduğunu söyleyebilirim.''

Arınç, Başbakan Prodi'nin Türkiye'de önemli açılışlar ve toplantılan yapacağını da belirterek, temas ve açılışlarının hayırlı olması dileğinde bulundu.

TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ

İtalya Başbakanı Romano Prodi de Türkiye'de olmaktan ve Türkiye-İtalya ile Türkiye-AB ilişkilerini görüşmekten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, son 3 yılda iki ülke arasındaki ilişkilerin büyük bir ilerleme kaydettiğini söyledi.

Türkiye ile AB ilişkilerinin geçen yılın sonunda biraz karmaşık bir hal aldığını belirten Prodi, şöyle konuştu:

''AB ile yaşanan bu karışıklık bize şunu öğretmelidir ki AB ile Türkiye arasındaki ilişki, uzun vadeli bir ilişkidir ve bunu anlamamız lazım. Kesinlikle fevri davranmamamız gerekir. Çünkü birçok seçim propagandasında insanlar çok fevri açıklamalarda bulunuyorlar. 2007 yılında, Avrupa'da özellikle de Fransa ve Türkiye'de çok büyük seçimler gerçekleşecek. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki projeyi kesinlikle ufak, geçici çıkarlardan arındırmalıyız ve onlara bağlamamalıyız. Türkiye reformlar açısından geri dönülemez bir yola girmiştir.''

Basın açıklamasının ardından kabul, basına kapalı olarak devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious