Romanya ile ticaret 6 milyar dolara ulaştı

Romanya ile ticaret 6 milyar dolara ulaştı.14580
  • Giriş : 25.02.2008 / 18:53:00

Romanya'nın İzmir Başkonsolosu Mircea Neata, Türkiye ile Romanya arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Neata, Uşak ziyareti kapsamında Vali Kayhan Kavas, Belediye Başkan Vekili Uğur Köse, İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Karaman'ı ziyaret etti. Ziyaretlerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün güçlendiğini vurgulayan Neata, ticaret hacminde her yıl 1 milyar dolarlık artışın olduğunu kaydetti.

Romanya'da faaliyet gösteren çok sayıda Türk şirketinin bulunduğunu, siyasi ve ekonomik işbirliğinin geliştiğini dile getiren Neata şöyle konuştu: ''Uşak ile Romanya arasındaki dostluk köprülerini geliştirmek adına kardeş kent projesi hayata geçirilmeli. Bunun için çalışıyorum.

Ekonomik işbirliğinin artırılması için iş adamlarımızın bir araya gelmesi şart. Romanya'dan Türkiye'ye gelecek ekonomi heyetini Uşak'a getireceğim. Aynı şekilde Uşak'ta oluşturulacak bir heyeti de Romanya'da ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı ifade etmek istiyorum. Türkiye ile Romanya arasındaki ticaret hacmi 6 milyar dolara ulaştı. İlişkiler giderek artıyor.''

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Karaman, Uşak'ta tekstil, seramik ve gıda başta olmak üzere değişik sektörlerde Romanya ile ekonomik ilişkilerin sürdüğünü belirtti. Karaman, ''Üç yıl önce Uşak ile Romanya arasındaki 950 bin dolar olan ticaret hacmi, 2007 yılında 2 milyon dolara çıktı. Bunu artırmak için karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious