Romanya'da yeniden kuş gribi vakalarına rastlandı

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Kuş gribiyle aylardır yapılan mücadele sonucu, Nisan başında son kuş gribi kaynağının kurutulduğunun açıklanmasının üzerinden çok geçmeden virüse yeniden rastlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiftliğin yakınında yaşayan biri 8 yaşında diğeri 20 aylık iki çocuktan birinin durumu ağır. Bükreş'teki hastanesinde gözetim altında tutulan çocukların testlerinin negatif çıktığı duyuruldu.

Kaynaklar Braşov'da 10 yerleşim yerinde kuş gribi vakasına rastlandığını, farklı vilayetlerde ise 27 yerlerim biriminin ise kuş gribi şüphesiyle gözlem altında tutulduğunu belirtti. Braşov'daki 10 kaynağın H5 virüsü taşıdığı kesinleşirken, diğer yerleşim birimlerinden alınan örnekler İngiltere'ye gönderildi.

Braşov'da 10 bin kanatlı itlaf edildi. Bölgelerde son durum ise şöyle: Buzau'da Valea Lupului; Vrancea'da ise Baloteşti kasabaları karantinaya alındı. Covasna'da 2000 ailenin çevre ile ilişiği kesildi. Bacau'ya bağlı Magireşti kasabasındaki virüsün H5 olduğu kesinleşirken; Valcea'ya bağlı Stoileşti kasabası, ölen hayvanlarda H5 virüsü tespit edilmesinin ardından karantinaya alındı.Bükreş'e bağlı Strauleşti ormanında ise bir ton tavuk eti bulunduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious