Romanya'da yerel seçimler

Romanya'da yerel seçimler.15688
  • Giriş : 15.06.2008 / 11:42:00

Romanya'da 1 Haziran'da yapılan yerel seçimlerin ikinci turu bugün gerçekleştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk turda yüzde 50 barajını aşamayan ilk iki aday ikinci turda yarışıyor. Başkent Bükreş'in yanı sıra 15 ilin de aralarında bulunduğu bin 474 yerleşim biriminde belediye başkanları bugünkü seçimlerden sonra belli olacak.

Bugün Türkiye saatiyle 07:00'de başlayan oy verme işleminin ilk saatlerinde olumsuz hava şartları nedeniyle katılımın düşük olduğu gözlendi. En fazla çekişmenin yaşandığı başkent Bükreş'te Sosyal Demokrat Parti (PSD) kökenli bağımsız aday Sorin Oprescu ile Cumhurbaşkanı Traian Basescu'ya yaklınlığıyla bilinen eski İçişleri Bakanı ve Demokrat Liberal Parti (PDL) adayı Vasile Blaga yarışıyor. Sabah saatlerinde torunuyla birlikte oy vermeye gelen Sorin Oprescu, 8 yıl Demokrat Parti yönetiminden sonra Bükreşlilerin sırayı kendisine vereceğine inandığını söyledi. Oprescu 'Hayırlı olsun, benim lehime olsun.' temennisinde bulundu. Diğer aday Vasile Balaga ise, oy kullandıktan sonra, 'Bükreşli kararını kendisi vermeli. Bunu yolu sandıktır' diyerek seçmeni oy vermeye çağırdı. Cumhurbaşkanı Traian Basescu ise, 'Halk desteğini arkasına alan ve başkenti kalkındıracak kapasitede birinin kazanması' temennisinde bulundu.

Ülke genelinde seçim huzurlu bir ortamda geçerken, hile karıştığı için ilk turu iptal edilen başkent yakınlarındaki Sinteşti ve Stefaneşti kasabalarında seçmenler, seçim salonuna jandarma kontrolünde sırayla alınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious