Romanya'daki Türk okulunun elde ettiği başarı

Romanya'daki Türk okulunun elde ettiği başarı.15324
  • Giriş : 02.12.2007 / 11:50:00
  • Güncelleme : 02.12.2007 / 11:54:36

Romanya, okul bazında 22 öğrencisiyle en çok ödülü alan Türk okulunun başarısını konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Romanya hükümeti 2007 yılında uluslararası olimpiyatlarda dereceye giren 77 öğrenciyi başarı diploması ve para ile ödüllendirdi. Okul bazında 22 öğrencisiyle en çok ödülü, Türk müteşebbislerce açılan Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi kazandı.

Romanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, 2007 yılında Romanya'nın adını uluslararası arenada duyuran bilim olimpiyatçılarını düzenlenen ödül töreniyle onore etti. Törende uluslararası seviyede düzenlenen matematik, biyoloji, felsefe, kimya, fizik, bilgisayar, astronomi ve dil olimpiyatlarında madalya alan öğrencilere çeşitli para ödülleri verildi. Bütün ödülleri Eğitim ve Araştırma Bakanı Cristian Adomnitei'nin kendi eliyle verdiği törende, öğrencilerin yanı sıra onları yetiştiren okul yöneticileri ve öğretmenleri de sertifika ile onurlandırıldı. Romen bakanın Türk okulu öğrencilerini sahneye çağırması sırasında ise ilginç diyaloglar yaşandı. Ard arda Türk okulu öğrencilerini çağıran bakanın, "Uluslararası Bilgisayar Lisesi öğrencilerini çağırmaktan yorgun düştüm." esprisine salondakiler yoğun alkış ve tezahüratlarla karşılık verdi. Bu kez bakan, "Salonda sadece Uluslararası Bilgisayar Lisesi öğrencileri mi var?" sorusuyla espri yaptı.
Törenden sonra Cihan mikrofonuna konuşan Romanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Cristian Adomnitei, Türk okullarını gösterdikleri performanstan dolayı kutladı. "Okulların bu başarısı bütün Romanya'ya ve geriden gelen nesle örnek teşkil edecektir. Emeği geçen herkesi kutluyorum." şeklinde konuşan Bakan Admonitei Türk okullarındaki eğitimi "tek kelimeyle mükemmel" olarak niteledi.

Alınan madalyalardan çok mutlu olduklarını dile getiren Türk okulları genel müdürü Ragıp Gökçel ise şöyle konuştu: "Bu başarılar öğretmen ve öğrencilerin büyük gayretleri ve uykularından fedakarlık yaparak elde edildi. Dilerim madalyaların devamı gelir. Bu madalyalar aynı zamanda iki ülke arasındaki güzel ilişkilerin de nişanıdır."

Romanya hükümeti her yıl geleneksel olarak düzenlediği törenle, bilm olimpiyatlarında başarı gösteren öğrencilerini ödüllendiriyor. Elde edilen başarıya göre değişen ödüllerin bu yılki para değeri 700 Euro ile 3000 Euro arasında değişti. Türk okulu ise, bakanlık tarafından verilen ödüle ek olarak öğrencilerine Türkiye gezisi sözü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious