Romanya'daki Türk vatandaşlarına çağrı

Romanya'daki Türk vatandaşlarına çağrı.14039
  • Giriş : 02.03.2008 / 23:26:00

Gül, Romanya'da yaşayan Türk vatandaşlarla biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Balkanlarda Türklük ve Müslümanlığın hep beraber gittiğini'' belirterek, Romanya'da yaşayan Türk vatandaşları ve soydaşlarına ''çocuklarına manevi ve dini değerleri en iyi şekilde anlatmaları'' tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için geldiği Romanya'nın başkenti Bükreş'te Romanya'da yaşayan Türk vatandaşları ve soydaşlarla Intercontinental Otel'de biraraya geldi.
 
Toplantıya, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Ahmet Rıfat Ökçün'ün yanı sıra 250'ye yakın Türk vatandaşı ve soydaş katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Gül, Bükreş'te bulunmaktan ve Türk vatandaşlarıyla biraraya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başladı.
 
Romanya'nın yakın bir komşu ve Türkiye'ye tarihi ilişkilerle bağlı bir ülke olduğunu ifade eden Gül, "Bunun en iyi göstergesi, delili de siz değerli soydaşlarımızsınız" dedi.
 
Resmi temaslarına başlamadan önce Romanya'da yaşayan Türk vatandaşları ve soydaşlarla görüşmek ve görüş alışverişinde bulunmak istediğini belirten Gül, Türkiye'den Romanya'ya gelerek yerleşen işadamları olduğunu da vurguladı.
 
İşadamlarına, "Eminim ki sizler de soydaşlarla işbirliği içerisindesiniz" diye seslenen Gül, işadamlarının başarılarıyla her zaman övündüklerini dile getirdi.
 
Vatandaş ve soydaşlara "Evlad-ı Fatihan" diye hitap eden Gül, "Sizler tarihin gerçeklerisiniz. Bu topraklarda hep beraberdik. Ama tarih, kader bazen devletleri ayırıyor. Yeni devletler ortaya çıkıyor. Coğrafyalar ve sınırlar değişiyor, ama tarihin gerçekleri devam ediyor" diye konuştu.
 
"Köprü taşı oluyorsunuz"
 
Müslüman Türklerin yüzyıllardır burada yaşadığını anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, bugünkü modern dünyada Türkiye ve Romanya'nın ayrı iki devlet olduğunu söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Gül, Romanya ve Türkiye'nin her zaman birbirine dost ve müttefik olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla sizler Türk asıllı Romanya vatandaşları, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin kuvvetlenmesine, gelişmesine de köprü taşı oluyorsunuz. Belki siz bugün, Romanya'nın azınlıkları olarak buradasınız. Ama ülkenizde de Türkiye ile ilişkilerin siyasi, ekonomik, güvenlik konularında her bakımdan gelişmesine de çok çok katkılarınız var" diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Gül, Türk vatandaşları ve soydaşların Romanya'da mutlu yaşamaları, kendi ülkelerinin güçlenmesine katkı sağlamaları için kendilerini yakından takip ettiklerini ifade ederek, bu başarıları da iftiharla takip ettiklerini dile getirdi.
 
Türkiye ile Romanya'nın coğrafi olarak birbirlerine çok yakın olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, ulaşım ve haberleşmenin de çok geliştiğini ve mesafelerin ortadan kalktığını ifade etti.
 
Türk vatandaşları ve soydaşlara, "Arzumuz burada mutlu, zengin olmanız, Türkiye'yle ilişkilere de katkı sağlamanızdır" diye seslenen Gül, Romanya'nın çok kısa sürede siyasi açıdan büyük değişim gösterdiğini anımsattı.
 
Türkiye ile Romanya arasında siyasi ve ekonomik alanda yakın görüşmeler olduğunu dile getiren Gül, "İlişkilerin güçlenmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.
 
Bugünün kıymetinin bilinmesi için geçmişe bakılması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, eksikliklerin giderilmesinin herkesin görevi olduğunu söyledi.
 
Türkiye ve Romanya'nın bu konudaki siyasi iradesinin gayet açık olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Ziyaretimin aramızdaki ilişkilerde, yeni bir sayfa açmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki öyle olacaktır. Sizler de inançlarınızı, kimliklerinizi en iyi şekilde muhafaza ederek ülkenizin kalkınmasına, gelişmesine, her bakımdan en iyi şekilde hizmet edebilir durumdasınız" diye konuştu.
 
Vatandaşların sorunlarını dinledi
 
Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından Romanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının ve soydaşların sorunlarını dinledi.
 
Bir işadamı, "Avrupa ülkelerinde Türk pasaportunun kalitesini yükseltebilmek için neler yapılabilir?" diyerek, vizelerin kaldırılması istedi.
 
Gül, işadamının sözleri üzerine, Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun dünyadaki en kıymetli pasaportlardan biri olduğunu söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Gül, vizelerde kolaylık sağlanması konusunda da her türlü görüşme ve gerekli çalışmanın yapıldığını kaydetti.
 
Dobruca bölgesindeki camilerin onarımlarını yaptıklarını belirten Romanya Müslümanları Müftüsü Yusuf Murat da din görevlilerinin maaşlarının iyileştirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Gül'den yardım istedi.
 
Gül de sorunların çözümü için gerekli talimatları vereceklerini söyledi.
 
Toplantıda, Bükreş'teki Türk mezarlığı ve Türkçe eğitim konusundaki sorunlar da dile getirildi.
 
Sorunları dinleyen Cumhurbaşkanı Gül, bugünkü duruma şükredilmesi gerektiğini söyleyerek, 20 yıl önce bu sorunlardan haberdar olmanın bile zor olduğunu ifade etti.
 
"Çocuklarınıza manevi değerlerinizi anlatın"
 
Türk Cumhuriyetlerini de örnek gösteren Gül, "Bugün herkes devletini kurdu. Kalkınma hamlesi içerisinde" dedi.
 
Gelişen teknoloji sayesinde bir çok televizyon kanalının yayınlarını takip edebilmenin de mümkün olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkçe öğrenmemek için hiçbir mazeret olmadığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Gül, "Şimdi yapacağımız şey şu; Çok sistemli çalışmak, uğraşmak. Çok önemli bir şey daha var burada, Balkanlarda Türklük ve Müslümanlık hep beraber gitmiştir. Biri ayrılırsa o zaman kimliğinizi unutursunuz. Batı Trakya'da da böyledir, burada da böyledir. O yüzden çocuklarınıza muhakkak manevi değerlerinizi, dini değerlerinizi en iyi şekilde anlatın" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Gül'e, Romanya'da yaşayan Türk derneklerinin temsilcileri tarafından toplantı sonunda halıya işlenmiş portresinin de yer aldığı çeşitli hediyeler sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious