Romanya'yı çıldırtan kız!

Romanya'yı çıldırtan kız!.9759
  • Giriş : 26.03.2009 / 07:45:00
  • Güncelleme : 26.03.2009 / 00:04:21

Romen Cumhurbaşkanı: "Kızım düşündüğünüzden daha zeki!"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu'nun "Düşündüğünüzden çok daha zeki" diye savunduğu kızı manken Elene Basescu'nun 5 mm'lik ruj katmanıyla milletvekili olmaya kalkması Romanya'yı ayağa kaldırdı...

Manken Elene Basescu'nun adı şaşaa ve lüksü çağrıştırmasına karşın, bunlar siyasi zekayla ilgili değil. Bundan bir yıl önce, Rumen cumhurbaşkanının kızı "başarı" sözcüğünün çoğul halini halk içinde yanlış telaffuz ederek basının alaylarına yol açmıştı. Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilliğine aday olacağını açıkladığındaysa, tepkiler hızlı ve öfkeli geldi.

Southeast European Times gazetesinde yer alan habere göre ülkenin iktidar partisinin Haziran seçimleri için saflarına katmaya çalıştığı tanınmış bir siyasi analist ve Romanya Akademik Toplumu (SAR) başkanı Alina Mungiu-Pippidi, 28 yaşındaki Basescu ile aynı parti listesinde asla yer almayacağını söyledi.

"Kızım düşündüğünüzden daha zeki!"

Cumhurbaşkanı Traian Basescu bir röportajda buna kızının "düşündüğünüzden çok daha zeki olduğunu" söyleyerek yanıt verdi.

Elena Basescu da 18 Mart Çarşamba günü bağımsız aday olmak üzere Demokratik Liberal Partiden (PDL) ayrıldığını, ancak seçimlerden sonra tekrar katılacağını duyurdu.

Blogcular, son derece eleştirel olma eğilimi gösteren düşüncelerini paylaştılar. Inpolitics blog sitesinde yazan Andreea Vasile, "[Yüksek] sosyete üyesi olarak Elena Basescu, bununla bir sorunum yok ... Ama yeni dalga siyasilerin temsilcisi olarak Elena Basescu, işte bu sorunum olan bir şey" diyor.

5 mm ruj katmanı

Mohui de eleştirenler kervanına katılıyor. "Meslektaşı Avrupalı millevekillerine ne diyeceğini merak ediyorum. Onlara moda, garip saç kesimleri ve 5 mm ruj katmanı (...) hakkında ders mi verecek?" diyor.

Mihnea Marutza da blogunda, "Elena Basescu'nun Avrupa seçimlerine adaylığı konusunda sinirlenmeden yazı yazabilen birisi var mı?" diye sorarak şöyle devam ediyor: "Romanya'yı AP'de temsil edecek siyasi deneyim ve entellektüel kapasiteye sahip olup olmadığını merak etmemiz gerekiyor."

Destekleyenler de var

Bazıları baskın duyguları paylaşmıyorlar. Ziua gazetesi yazı işleri müdürü Victor Roncea blogundaki yazısında, "Elena'nın Romanya'nın en genç AP milletvekili olmak için her türlü şansı olduğuna inanıyorum. Elena'nın gereken 100 bin imzanın iki katını toplayacağına eminim." dedi.

Gazeteci ve Avrupa konuları uzmanı Anne-Marie Blejan blogunda, genç Basescu'nun şimdi kendi kaderini kendisi belirleyeceğini söylüyor. Blejan, "Onun adaylığı ... ya siyasi hırslarına son vermesine ya da onu eleştiren hepimize ... son derece yanıldığımızı kanıtlamasına yardımcı olacak." diye bağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*