Romatizmaya dikkat

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

İllet hastalıklarından Romatizma her yaşta görülebilir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savunma mekanizmasındaki bozukluklar romatizmaya neden oluyor, hastalık her yaşta görülebiliyor
Romatizmal hastalıkların ihmal edilmesi zamanla çok daha büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhan Cantürk, eklemlerde şişlik ve sıcaklık hissedilmesinin romatizmanın habercisi olduğunu, her yaşta görülebildiğini ve tedavide gecikilmemesi gerektiğini söylüyor.

KİŞİYE GÖRE TEDAVİ

Romatizmanın belirtilerinin, bir ya da birkaç eklemde ağrı, şişlik veya ısı artışı, sırt, bel ve kalçalarda ağrı, vücut hareketlerinde zorlanma (Örneğin öne doğru eğilme, başını çevirememe) ve sabah yataktan kalkarken tutukluk hissedilmesi olduğuna işaret eden Cantürk, 'Birçok romatizma çeşidi olduğu için tedavi; romatizmanın türüne, tutulan eklemin şiddetine, diğer organların durumuna ve laboratuvar bulgularına göre yapılır.

İLAÇ TEDAVİSİ

Romatizma, Ağrı kesiciler, iltihabı azaltan ilaçlar ve savunma mekanizmasını güçlendiren ilaçlar ile tedavi edilir. Hastanın eklemlerinin iltihap durumuna göre çeşitli fizik tedavi programları verilir. Elektroterapi ve egzersiz tedavide büyük önem taşır. Hastaya evde yapacağı egzersizler öğretilir. Egzersizler, kasların gücünü korumasını ve esnekliğini sağlar. Romatizmanın ilerlemiş hallerinde şekil bozuklukları veya eklem hareket kabiliyetinin aşırı azaldığı durumlarda protez takılması için cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir.

KİLOYA DİKKAT

Gut hastalığında olduğu gibi kandaki ürik asit seviyesini düşürmek amacıyla hastaya diyet uzmanı tarafından diyet verilebilir veya aşırı kilolu olan hastalarda diz gibi yük taşıyan eklemler üzerinden yükü azaltmak amacıyla zayıflama diyeti verilebilir. Romatizmal hastalıkları bulunanlar mutlaka doktora başvurmalı ve hastalığına uygun tedavi şeklini öğrenmelidir' diyor.

Nemli havalara dikkat!

Prof. Dr. Cantürk, savunma mekanizmasındaki bozuklukların romatizmaya neden olduğuna dikkat çekerek 'Normalde sağlıklı yaşam için gerekli olan bağışıklık sistemi, dokuları bakteri ve virüslerden koruyacağı yerde kendi eklem yapısını bakteriye benzeterek ekleme saldırır ve bunun sonucunda eklemde iltihap ve Ağrı oluşmasına neden olur' açıklamasını yapıyor. Nemli havalarda romatizmal ağrılar artıyor. Romatizmanın beslenme veya kiloyla da bir ilişkisi yok ancak diz, kalça gibi yük taşıyan eklemler kilolu kişilerde zorlanarak ağrıyı artırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious