Romen futbolcular Avrupa'nın gözdesi

Romen futbolcular Avrupa'nın gözdesi.10375
  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Avrupa ve Türkiye'de futbol sezonları kapandı. Romanya ise sezonu kapatmayan nadir ülkelerden.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk transfer haberi Ajax'la anlaşan Steaua Bükreş'li George Ogararu'dan geldi. Ogararu'yu başta Steaua ve Rapid Bükreş'ten olmak üzere birçok Romen takımının takip etmesi bekleniyor. Kayseri Erciyesspor'lu yöneticilerin de Romanya'da futbolcu araştırdıkları ve geçen hafta oynanan Sportul-Steaua maçını seyrettikleri öğrenildi.
Steaua ve Rapid Bükreş takımlarının UEFA'da yakaladığı başarı, transfer sezonunda dikkatleri Romanya'ya yöneltti. Bugünlerde birçok Avrupa kulübünün listesinde Rumen oyuncular başı çekiyor. Steaua ve Rapid'li oyuncular listede ön sıralarda yer alıyor. Alman Bayern Leverkusen Kulübü'nün de talip olduğu George Ogararu'nun Hollanda'nın Ajax Kulübü'ne transferi bu konudaki ilk gelişme oldu. 3,4 milyon Euro'ya Ajax'a satılan Ogararu, hemşehrisi Nicolae Mitea ile aynı takımda top koşturacak. 26 yaşındaki Ogararu için Steaua'ya ödenen para Romanya piyasasında son 15 yılın en yüksek rakamını oluşturuyor. Ogararu ise, ayda 70 bin euro maaş alacak. Transferin bir başka gözde ismi de Rapid Bükreş'li forvet Daniel Niculae. Rapid'e çeyrek finalde elenen Alman kulübü Hamburg'un hocası Thomas Doll, ısrarla Niculae'yi istiyor. Hamburger Morgenpost'un yazdığına göre Hamburg, Niculae'nin sözleşmesindeki, 'süresinden erken feshi durumunda ödenmesi gereken' 3,3 milyon euroyu ödemeye hazır. Kulüp, 4 yıllık sözleşmenin yanı sıra, Rapid'ten yılda 90 bin Euro maaş alan Niculae'ye 700 bin Euro öneriyor. Daniel Niculae için, Dinamo Kiev, Auxerre, Hertha, Ajax ve Glasgow Rangers takımlarının da devrede oldukları biliniyor. Ogararu'yu Ajax'a kazandıran ünlü İtalyan menajer Gianluca Pizi, 4 Steaualı oyuncuyu daha izlemeye almış durumda. Radoi, Paraschiv, Goian ve Dica'yı izleyen Pizi, Romanya'dan alacakları futbolcuların, Avrupa takımları için geleceğe yatırım olacağını hatırlatıyor.

Romen futbolcular sadece Avrupa'dan değil, komşu ülkelerin de ilgisini çekiyor. Dinamo Kiev, 3 Romen oyuncusuna ilave etmek istediği Steaualı Radoi ve Paraschiv için görüşmelerini sürdürürken; Rapid Bükreş'in oyuncuları Ştefan Grigorie'ye Bulgar CSKA Sofya, 21 yaşındaki defans oyuncusu Marius Constantin'e ise Dinamo Moskova talip oldu. Yılın flaş takımı Sportul'da oynayan ve 23 golle gol krallığında açık ara önde giden Mazilu da, Dinamo Moskova'nın listesinde yer alıyor.

Edinilen bilgilere göre Romen futbolculara en çok talep Ukrayna'dan geliyor. Yurt dışında oynayan 35 Romen futbolcudan 11 tanesi Ukrayna'da oynuyor. Ukrayna'dan sonra sırayı 5 futbolcu ile İtalya alıyor.

Türk takımları ise Romen futbolculara daha temkinli yaklaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious