Romen polisi mesleki sorunları için eylem yaptı

Romen polisi mesleki sorunları için eylem yaptı.14724
  • Giriş : 12.04.2008 / 02:29:00
  • Güncelleme : 13.04.2008 / 08:13:03

Romanya'nın değişik şehirlerinden gelerek başkent Bükreş'te toplanan 4 binden fazla polis, düşük maaş ve yetki sınırlamasını protesto eden bir yürüyüş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polisler ayrıca kendilerine hayat sigortası yapılmasını talep etti.

Bükreş'te bu kez polisler yürüdü. Sabahın erken saatlerinden itibaren şehrin merkezi yerlerinden George Enescu meydanında toplanan 4 bin kişilik kalabalık, bir süre hükümeti protesto eden sloganlar attı. İçişleri Bakanlığı'nın polise verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmediğini ileri süren Polis Sendikası Genel Sekreteri (SNPPCT) Teoder Paraschiv, "İçişleri bir iç tüzük hazırlayarak alt kademedeki arkadaşlarımızın üst rütbelilere karşı sorumlulukları konusunda yeni bir çalışma yapmaktadır. Bu tüzük haklarımızı daha da kısıtlamaktadır." şeklinde konuştu. Paraschiv ayrıca, maaşlara zam yapılması ve polislere ayrılan ödeneğin arttırılması taleplerinde bulundu.

Konuşmaların ardından geldikleri illerin alfabetik sırasına göre dizilerek yürüyüşe geçen protestocu polisler, şehrin en işlek caddesi Magheru Bulvarı'ndan geçerek hükümet binasına kadar yürüdü. Düdük çalarak yürüyüşünü sürdüren protestocu polisler ellerinde "Polise saygı", "Halkın düzeni ve güvenliği için", "Polisin yetkileri artırılsın", "İçişleri Bakanlığının yaptıkları sadece sözde kalıyor" ve "Kendi güvenliğin için benim hayatımı garanti altına al" yazılı pankartlar taşıdı. Mitinge Bulgaristan, Belçika, İskoçya, İspanya ve Slovakya'dan gelen polisler de destek verdi. Diğer ülkelerden gelen polisler, Romen meslektaşlarının hayat sigortasının olmamasına anlam veremediklerini söyledi.

Miting sırasında ana caddelerin kapanması trafiği 3 saat boyunca aksattı. Trafikte seyreden vatandaşlardan bir kısmı el sallayarak ya da alkışla destek verirken, bazıları ise aksayan trafiği protesto için korna çaldı. Bükreş İl Trafik Müdürlüğü yetkilileri ise, 3 saat süren mitingin problemsiz geçmesinden ötürü protestocu meslektaşlarına teşekkür etti.

Öte yandan protestoların hedefindeki İçişleri Bakanlığı ise bir açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada, "Protestoya sebep olan tüm konularda sendika yetkilileriyle mutabakata varılmıştır. Aslında böyle bir yürüyüşe hacet kalmamıştı." ifadeleri kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious