Romeo & Juliet tadilatta

Romeo & Juliet tadilatta.15066
  • Giriş : 21.03.2008 / 21:05:00

''I Capuleti E I Montecchi (Romeo & Juliet)'' operası Atatürk Kültür Merkezi'nde başlayacak tadilat nedeniyle sadece 4 kez sahnelenebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılı nedinyle İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi'nin önce yıkılacağı daha sonra ise tadilat olacağı bildirilmişti.

Haziran 2008'de başlayacak tadilat nedeniyle AKM önümüzdeki yıl kapalı olacak ve sanat etkinlikleri yapılamayacak.

Bu olumsuzluktan ilk etkilenen eser ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin Türkiye'de ilk sahnelenecek olan "Romeo & Juliet" operası olacak.

Tadilat nedeniyle eserin sadece Nisan ayında 4 kez sahnelenebileceği bildirildi. Romeo & Juliet'in sahneye konulabileceği uygun başka salon olmaması nedeniyle uzun çalışmaların ardından hazırlanan bu opera geniş bir izleyici kitlesine ulaşamayacak.

I Capuleti E I Montecchi (Romeo & Juliet)

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin, Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salon'da 22 Mart'ta prömiyerini, 25 Mart'ta galasını yapacağı operayı, İtalyan Kültür Merkezi'nin işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

Shakespeare'in ünlü romantik tragedyası ile aynı içeriği paylaşan "I Capuleti E I Montecchi" operasını, Yekta Kara sahneye koyuyor.

Bellini'nin bu ünlü eserinde orkestrayı, konuk şefler Giorgio Croci ve Peter Valentovi dönüşümlü yönetecek.

Eserin dekorları konuk dekoratör Christian Floeren, kostümleri Gizem Betil, ışık tasarımı ise Ahmet Defne imzasını taşıyor.

Koro şefliğini Markus Baisch'ın üstlendiği eserde, dönüşümlü olarak "Capellio" rolünü Suat Arıkan, Kenan Dağaşan, Zafer Erdaş, "Giulietta" rolünü Otilya İpek, Artemisa Repa, Özgecan Gençer, "Romeo" rolünü Aylin Ateş, Nesrin Gönüldağ, "Tebaldo" rolünü Caner Akın ve Ari Edirne, "Lorenzo" rolünü ise Bülent Atak üstlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious