Ross Wilson, 'Sınır ötesi operasyonlar mahzurlu'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Wilson,Ankara'daki diplomasi muhabirleri ile gerçekleştirdiği sohbet toplantısında sınır ötesi operasyonların mahzurlu olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İKİLİ İLİŞKİLER

Condoleezza Rice'ın Türkiye ziyareti sırasında gündeme gelen 'Stratejik Vizyon Belgesi' konusundaki soruları cevaplandıran Büyükelçi Ross Wilson, belgenin iki ülke arasındaki diyalogu geliştirme ve ülkeler arasındaki güveni artırma amacına yönelik olduğunu söyledi.

Stratejik Vizyon Belgesi'nin birkaç aydır tartışıldığını ifade eden Wilson, sistematik ve daha sıkı bir diyalog gerektiğini ve belgenin iki ülke arasındaki iyi ilişkileri ve ortak çıkarları sıralayacağını dile getirdi. Wilson, iki ülke tarafından hazırlanan taslaklar üzerinde çalışılacağını ve belgenin üzerinden gidilmesi sonucu 2 sayfalık belgeye son şeklinin verileceğini dile getirdi.

Belgenin 'Türkiye'nin birlikte çalışma konusunda taahhüt ettiği anahtar konumundaki bazı alanları tanımlayacağını' vurgulayan Wilson, anahtar konumundaki konularda uzmanların daha fazla bir araya geleceğini kaydetti. Wilson, "Belge ile iki ülkenin ilişkilerde nerede bulunduğu konusundaki karşılıklı anlayış geliştirilecek" dedi.

Wilson, belgede bölgesel meseleler, bölgesel meselelerdeki iki ülkenin ortak çalışmaları, uluslar arası teröre karşı savaş, Genişletilmiş Orta Doğu Projesi'ndeki ortak çalışmalar ve enerji gibi konuların öne çıkacağını söyledi.

Wilson, iki ülkenin birbirinden gittikçe uzaklaşan politikalara sahip olduğu yönündeki yorumlara katılmadığını belirterek, iki ülkenin demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi konularda ortak görüşlere sahip olduğunu söyledi.

Wilson, "İki ülke 50 yıldır müttefik. Dünya hakkında ortak stratejik görüşe sahip. Biz stratejik ortaklarız. İkimizde Dünya'ya aynı şekilde bakıyoruz" dedi.

İran, Irak, Suriye ve Hamas konularında iki ülke politikaları arasında büyük farklılıklar olduğu görüşüne katılmağını söyleyen Wilson, ancak bazı teknik ve ayrıntılarda farklılıklar olabileceğini vurguladı.

Wilson, Suriye konusunda Türkiye ve ABD'nin daha demokratik bir yapıyı desteklediğini ve aynı şekilde bombalı saldırıda hayatını kaybeden Lübnan lideri Refik Hariri için kurulan Birleşmiş Milletler Soruşturma Komisyonu'na Suriye'nin yardım etmesi konusunda iki ülkenin ortak görüşlere sahip olduğunu söyledi.

IRAK

"Türkiye'nin Irak'ta asker bulundurması koalisyon güçleri ve Iraklı yetkililer tarafından kabul görüyor. Mühim bir problem değil" diyen Wilson ancak sınır ötesi operasyonların mahzurlu olduğunu ve Irak'ın egemenliğine ve sınırlarına saygı duymanın ABD'nin politikası olduğunu vurguladı.

İRAN

İran'ın nükleer baş müzakerecisi Ali Larjani'nin önümüzdeki günlerde Ankara'ya yapacağı ziyarette Türkiye'den beklentilerinin ve vermesini istediği mesajların sorulması üzerine Wilson, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ile işbirliği yapması gerektiğini, nükleer faaliyetleri hakkında şeffaflık sağlaması gerektiğini ve AB Üçlüsü ile görüşmelere geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Amerika'nın İran'ı izole etmeye çalıştığı yorumu üzerine Wilson, "İran kendi kendisini izole ediyor" dedi.

Wilson, İran konusunda Türkiye ve ABD'nin temel konularda benzer görüşlere sahip olduğunu vurguladı.

AB ÜYELİĞİ

Türkiye'nin AB üyeliği konusunda son günlerde yaşanan sıkıntıların sorulması üzerine Wilson, "Türkiye'nin AB üyeliği hala bu ülke için önemli bir öncelik. ABD Türkiye'nin AB üyeliğini güçlü bir şekilde desteklemektedir" dedi.

Wilson, AB üyeliğinin binlerce sayfa teknik meselenin yanı sıra birçok politik tonu olan meseleleri de içerdiğini dile getirdi. Wilson ayrıca Türkiye'nin gümrük birliği anlaşmasını uygulama ihtiyacı hissedeceğini de sözlerine ekledi.

Demokrasi ve İslam konularına değinen Wilson, demokrasi ve İslam'ın bir arada olmayacağının söylendiğini ancak bunun saçma bir görüş olduğunu kaydetti.

ENERJİ

Rusya'nın enerji sektöründe kartel olma yönünde attığı adımların ABD'yi rahatsız ettiği yolundaki yorumların sorulması üzerine Wilson, ABD'nin enerji kaynaklarının ve ikmalinin çeşitlendirilmesini, rekabetin artırılmasını desteklediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious