Roth: Gül, güçlü bir kişiliğe sahip

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Roth, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, yaptığı açıklamada, Gül'ün aday gösterilmesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, ''Çok akıllıca bir taktik. Gül, güçlü bir kişiliğe sahip'' dedi.

''Gül'ün, tutucu bir politikacı olmasına rağmen, Dışişleri Bakanı olarak Türkiye'yi her zaman dünyaya açık, ılımlı ve liberal bir ülke olarak gösterdiğini'' ifade eden Roth, Gül'ü, ''tartıştığı konularda bile her zaman diyaloğa hazır bir insan'' olarak tanıdığını kaydetti.

Roth, Gül'ün halk arasında kutuplaşma yaratmayan, insanları bir araya getiren özelliğe de sahip bir kişi olduğunu, bu nedenle Cumhurbaşkanlığı görevine uygun olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da böylece yeniden seçilmesi durumunda istediği reformları sürdürme imkanına sahip olacağını kaydeden Roth, ''Başbakan Erdoğan da, parti içindeki yakın bir rakibini elemiş oldu'' diye konuştu.

Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle de, Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığını memnuniyetle karşıladığını belirtti ve ''bunun akıllıca bir karar olduğunu'' ifade etti.

Westerwelle, ''Ben Sayın Gül'ü açık bir görüşme muhatabı olarak tanıdım. Abdullah Gül, parti üstü ve ulusal sınırlar ötesinde kabul ve takdir gören bir kişi. Türkiye'yi Avrupa'da ve tüm dünyada mükemmel şekilde temsil edebilecek özelliklere sahip'' dedi.

Öte yandan, Alman basını, radyo ve televizyonları, Gül'ün Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesiyle ilgili haberlere yer verdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious