Royal-Sarkozy farkı kapanıyor

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

Fransa'da 6 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu öncesinde yarış hızlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir kamuoyu araştırması, Sosyalist Segolene Royal'in, merkez sağdaki Nikolas Sarkozy ile arasındaki farkı giderek kapattığını ortaya koydu.
Le Figaro gazetesinde yayımlanan araştırmaya göre, ikinci turda, Sarkozy oyların yüzde 51'ini, Royal yüzde 49'unu alacak.
İki aday, 2 Mayıs'ta televizyonda canlı yayında kozlarını paylaşacak.
Siyasi gözlemciler, kararsızların da oylarını hesaba katarak, tartışma programınının Cumhurbaşkanı seçimi için çok önemli olacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

Bayrou tarafsız kalacak
Seçimin sonucunu etkileyebilecek bir diğer isim, ilk turda yüzde 18.5 oy alan François Bayrou. İlk turda üçüncü olan Bayrou, ikinci turda ne Sarkozy'yi ne de Royal'i destekleyeceğini açıkladı.
Önceki genel seçimlere UMP ile ittifak yaparak giren ve bu sayede Meclis'te temsil edilme imkanı bulan Bayrou'yu UMP milletvekilleri bundan sonraki seçimlerde kendisini ve partisin dışlamakla tehdit etmişlerdi.

İlk turda en çok oyu alan isim Sarkozy
Fransa'da 23 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun galibi, sağın adayı Nicolas Sarkozy oldu. Sarkozy, Sosyalist Segolene Royal ile birlikte 6 Mayıs'ta ikinci turda yarışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious