'301'de yine uzlaşma yok

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

TCK’nın 301’inci maddesi ile ilgili hükümetin değişiklik için öneri beklediği sivil toplum kuruluşları kendi aralarında yine uzlaşamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara’da bir araya gelen 18 meslek örgütü ve sendika daha önce olduğu gibi yine uzlaşamadı. Sivil toplum kuruluşları "Hükümet somut bir tasarı hazırlasın onun üzerinden konuşalım" dediler.

Kasım ayında İktisadi Kalkınma Vakfı öncülüğünde TÜSİAD, TOBB ve çeşitli meslek kuruluşları defalarca bir araya gelmiş ancak maddede yer alan Türklüğün tanımı konusunda anlaşma sağlanamamıştı.

Meslek örgütleri ve sendikalar bu defa Türkiye Barolar Birliği’nin girişimiyle Ankara’da toplandı. TÜSİAD ve gazeteci dernekleri toplantıda yer almadı.

Ancak 5 saatlik tartışmadan da hükümetin beklediği sonuç çıkmadı, öneri beklenen sivil toplum kuruluşları topu hükümete attı.

Toplantıda TİSK, TOBB, Veteriner Hekimler Birliği, Türk-İş ve Türkiye Kamu-Sen maddede yer alan Türklüğün tanımının değiştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını bir kez daha dile getirdiler.

Başta Hak-İş olmak üzere çeşitli kuruluşların “Türk Silahlı Kkuvvetleri’ne hakaret suç kapsamından çıkarılsın” önerisine de başta TOBB, Tisk ve Türk-İş olmak üzere bazı kuruluşların sıcak bakmadığı öğrenildi.

Pazar günü yine toplanılacak

Sivil toplum kuruluşları İktisadi Kalkınma Vakfı öncülüğünde pazar günü İstanbul’da tekrar bir araya gelecek. Bu toplantıda TÜSİAD ve bir çok meslek birliği ve derneğinin temsilcileri de yer alacak.

Pazar günkü toplantıda da ortak bir metin üzerinde uzlaşılamaması halinde Türklüğün tanımının değiştirilmesine onay veren kuruluşların kendi aralarında hazırlayacakları bir öneri metnini hükümete sunması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious