'Arnavutluk ile ilişkiler önemli'

'Arnavutluk ile ilişkiler önemli'.5252
  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Arnavutluk’a resmi bir ziyarette bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu ülkenin Meclis Başkanı Jozefina Topalli ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Tüzmen Arnavutluk’a yaptığı resmi ziyaretin ilk gününde Meclis Başkanı Topalli ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin mükemmel düzeyde olduğunu belirterek, Türkiye’nin tüm bölge ülkeleriyle önemli ortaklık ilişkileri kurduğunu ve Arnavutluk ile ekonomik ve ticari ilişkilerin daha iyi bir düzeye getirilebilmesi için daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu dile getirdi.

Tiran’da yarın imzalanacak Türkiye-Arnavutluk Serbest Ticaret Anlaşması’nın uygulanmasıyla iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha yüksek bir seviyeye çıkacağını söyleyen Devlet Bakanı Tüzmen, "Türkiye, Arnavutluk ile ekonomik alanda ilişkilerin yoğunlaştırılmasına büyük ilgi gösteriyor" dedi.

Türkiye’nin telekomünikasyon, bankacılık, inşaat gibi sektörlerde yatırımlara ilgi göstermekte olduğunu kaydeden Tüzmen, Serbest Ticaret Anlaşması’nın Arnavutluk Meclisi tarafından biran önce onaylanması konusunda Meclis Başkanı Topalli’nin desteğini istedi.

Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefina Topalli de, Türkiye’nin Arnavutluk’un NATO ile bütünleşmesinde büyük katkıda bulunduğunu belirterek, Türkiye ile askeri alanda ilişkilerin çok iyi olduğunu ve ekonomi alanındaki ilişkileri de öncelik ilişkiler olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Arnavutluk parlamentosunda kısa süre önce "1 avro girişimi" ve "imtiyaz kanunu" adlı iki önemli yasanın onaylandığını ve bunların Türk yatırımcılarına büyük olanaklar yaracağını belirten Topalli, Türk yatırımcılarına Arnavutluk’ta her türlü kolaylığı yaratmaya hazır olduklarını ifade etti.

Tüzmen, Arnavutluk ziyareti sırasında Topalli’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Alfred Moisiu, Başbakan Sali Berisha, ve bayındırlık, ulaştırma ve telekomünikasyon, ekonomi, ticaret ve enerji, dışişleri bakanları ile görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious