'Ateşkesten memnunuz'

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Başbakanlık: "Türkiye, 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşılamaktadır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık’ta bugün gerçekleştirilen toplantının ardından yapılan açıklamada, çatışmaların bu sabah saat 08.00 itibariyle durdurulmasının ilgili taraflarca kabul edilmiş olmasının bölge için ümit verici bir gelişme olduğu belirtildi.

Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgereral Yaşar Büyükkanıt ile sivil ve askeri yetkililerin katıldığı görüşmeden sonra yapılan yazılı açıklamada, toplantıda bölgedeki gelişmeler ve bu bağlamda Lübnan’daki sorunun değerlendirildiği belirtildi.

Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’da barışın yeniden tesisi için sürdürülen uluslararası çabalar sonucunda 11 Ağustos tarihinde kabul edilen 1701 sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararının memnuniyetle karşılandığı ve kararın Lübnan’daki krizin daha ciddi boyutlara ulaşmadan çatışmaların durdurulması ve soruna kalıcı bir çözüm bulunması yönünde önemli bir adım oluşturacağı ifade edildi. Böylelikle ülkede ihtiyaç duyulan acil insanı yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gerekli zeminin de yaratılacağı dile getirildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi: "Çatışmaların bu sabah saat 08.00 itibariyle durdurulmasının ilgili taraflarca kabul edilmiş olmasının da ümit verici bir gelişme olduğu değerlendirilmiştir. Bilindiği üzere, çatışmaların durdurulmasını takiben Lübnan kuvvetlerinin BM Geçici Görev Gücü (UNİFİL) ile birlikte Güney Lübnan’a konuşlandırılmasına paralel olarak İsrail kuvvetlerinin bölgeden çekilmesi, UNİFİL’in görev yönergesi ve faaliyetlerinin kapsamı genişletilerek personel sayısının 15 bine çıkarılması öngörülmektedir. Bütün bu hususlara önümüzdeki günlerde BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edilecek yeni bir kararla daha fazla açıklık kazandırılması beklenmektedir. Türkiye, krizin başlangıcından bu yana bir yandan bölgedeki olumsuz gidişatın durdurulması için diplomatik çaba gösterirken, bir yandan da Filistin ve Lübnan halkına başta gıda, ilaç ve çadır olmak üzere acil insani yardımlarını sürdürmüştür. Bu yardımlar önümüzdeki süreçte de artarak sürecektir. Türkiye sorunu kalıcı bir çözüme kavuşturmaya yönelik olası katkılarını gelişmeler ışığında değerlendirmeye devam edecektir."

Dün Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’nın ofisinden yapılan açıklamada, Lübnan’da bulunan 2 bin dolayındaki BM Barışı Koruma Gücü’nün 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı çerçevesinde 15 bin asker daha artıralacağı belirtilmiş, güce katkı yapacak ülkeler arasında Türkiye, Fas, Endonezya, İtalya, İspanya ve Malezya’nın da olduğu kaydedilmişti.

Türkiye, oluşturulacak güce 800 ila bin 200 dolayında asker göndermeyi planlıyor, ancak Türkiye çatışmaların tamamen durmasını ve gönderilecek gücün Hizbullah ile çatışmaya girmeyecek bir bölgeye konuşlandırılmasını şart koşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious