'Başbakan'ın özrü kabahatinden beter'

  • Giriş : 12.02.2006 / 00:00:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son zamanlarda argoya merak salarak vatandaşlara bu üslupla hakaret ettiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazılı bir açıklama yapan Muhsin Yazıcıoğlu, Erdoğan’ın son zamanlarda argoya merak saldığını, bu konuda kendisine yöneltilen eleştirilere, ”Ben halkımın dilini konuşuyorum. Halkımın dili argoysa ben de argo konuşurum” dediğini hatırlatarak, ”Sayın Başbakan’ın bu sözlerine bakanlar millete değer verdiğini sanırlar. Oysa konu hiç öyle değil. Başbakan’ın Mersin’de bir çiftçiyle girdiği diyalog gösteriyor ki, Başbakan milletini özde değil, sözde seviyor” diye konuştu.

Bir başbakan ile vatandaşı arasında böyle bir diyalogun yeryüzünde hiç yaşanmadığını vurgulayan Yazıcıoğlu, ”Düşünebiliyor musunuz; bir Başbakan çıkıp vatandaşına ’lan terbiyesizlik yapma’ diyebiliyor, ’artistlik yapma’ diyebiliyor, ’hadi ananı al git burdan’ diyebiliyor. Ve böyle bir şahıs binlerce yıllık devlet geleneği olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başbakanlığı sıfatını taşıyor. Böyle şey olmaz” dedi.

Muhsin Yazıcıoğlu, demokrasilerde halkın kendi diktatörlerini veya kendilerine hakaret edecekleri değil, yöneticilerini seçtiğini dile getirerek, ”Türkiyemiz maalesef sakat bir yönetim mantığı ile idare ediliyor. Milletin omuzlarına basarak iktidara çıkanlar, bugün milletin gücünü millete karşı kullanıyorlar. Milleti ezmek, zorlamak, aşağılamak için kullanıyorlar” şeklinde konuştu.

Açıklamasında Başbakan Erdoğan’ın 28 Mart yerel seçimler öncesinde vatandaşlarla girdiği diyaloglardan örnekler veren Muhsin Yazıcıoğlu, halktan biri gibi görünmek için halka ille de halka hakaret etmenin gerekmediğini söyledi. Yazıcıoğlu, açıklamasında, ”Devlet adamlığı ciddiyet ister. Sayın Erdoğan en kısa zamanda devlet ciddiyetinin önemini anlamalıdır. Aksi takdirde milletimiz mukallitliğin faturasını çok ağır keser” ifadelerine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious