'Beni evimin bahçesine gömün!' STAR

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Tedavi gördüğü GATA’da yaşama tutunma mücadelesi veren Ecevit, eşi Rahşan Hanım’a Or-An’daki evinin karşısındaki ormanlık alana gömülmek istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tedavi gördüğü GATA’da günlerdir yaşama tutunmaya çalışan Ecevit’in, Gömülmek istediği yeri eşi Rahşah Hanım’a bildirdiği öğrenildi. Karaoğlan’ın vasiyetine göre Ecevit, Ankara’nın Çankaya ilçesindeki yaşamının 30 yıla yakın kısmını geçirdiği Or-an semtindeki evin bahçesine bakan ormanlık alana gömülmek istiyor.

Bülent Ecevit’i GATA’ya geldiği 18 Mayıs akşamından bu yana Rahşan Hanım’dan başka kimse görmedi. Türk siyasetinin Karaoğlan’ı, birkaç yıl öncesine kadar oturduğu Or-an 1. Parsel Yerleşim Planının 69. apartman bloğundaki dairenin karşısına vasiyeti çerçevesinde gömülürse, Rahşan Hanım evin balkonundan bile her zaman eşinin mezarını görebilecek.

Anıtmezar istemiyor

Koma durumu devam eden, ancak sağlık durumunda iyileşme görülen Ecevit, vefatı sonrası defnedileceği Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne ait ormana anıtmezar istemiyor. Karaoğlan’ın anıtmezar istemediğini Rahşan Hanım’a, ‘Ben senden önce ölürsem beni bir mezarlığa gömmeyin. Öyle bir yere gömün ki, kimse orada mezarım olduğunu dahi bilmesin. Taş bile olmasın mezarımda’ diyerek açıkladığı belirtiliyor. Ecevit’in vasiyetinde gömülmek istediği aynı yerde, Rahşan Hanım için de bir mezar yeri bırakılmasını istediği ve bunu da vasiyetine eklettiği öğrenildi.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) yattığı sürece el ya da göz hareketlerinin bile kamuoyunda sevince yol açan Bülent Ecevit, son nefesine kadar yaşam destek ünitesine bağlı tutulacak. Asla bir ötenazi düşünülmüyor. 54 yıllık hayat ardaşaşı Rahşan Hanım da bu konuda kararlı, ötenaziye izin vermeyecek.

Kararname gerekiyor

Bülent Ecevit’in vasiyet ettiği yere gömülebilmesi için AK Parti iktidarının Bakanlar Kurulu kararnamesi çıkartması gerekiyor. Daha önce kendisi de gerek Başbakanlığı, gerekse başbakan yardımcılığı dönemlerinde bu tür kararnamelere imza atan Ecevit için AK Parti iktidarının kolaylık sağlayacağı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious