'Binbir Surat' Operasyonu

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Para karşılığında 200 kişiye sahte evrak ve plaka düzenleyen sabıkalı 37 yaşındaki Adem A., Gaziantep polisinin düzenlediği 'Binbir Surat' operasyonuyla suçüstü yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Çukur Mahallesi Zer Pasajı'nda bulunan bir matbaa dükkanında sahte evrak düzenlendiği ihbarı üzerine harekete geçti.

Dükkana baskın yapan polis, daha önceden aynı suçtan sabıkası bulunan Adem A.'yı gözaltına aldı. Şahsın işyerinde 7 sahte sürücü belgesi, 2 sahte motorlu araç trafik ve tescil belgesi, 4 sahte nüfus cüzdanı, 3 sahte plaka, sahte evrak tanziminde kullanılan bilgisayar ve donanımları, yeşil kart alımında kullanılan dosya halinde belgeler, çeşitli şahıslara ait çok sayıda nüfus cüzdanı, motorlu araç trafik ve tescil belgeleri fotokopileri, çeşitli şahıslara ait fotoğraflar, sahte trafik poliçeleri, maaş ödeme pusulaları, üzerinde T.C. yazısı bulunan 1 mühür, 2 sahte klişe, sahte ustalık belgesi, sahte lise ve üniversite diploması, sahte kira sözleşmesi, kredi kartı talebinde kullanılacak sahte belgeler, TSE Karayolu ile Tehlikeli Atık Taşıma Aracı Uygunluk Belgesi ve dekontları, sahte Çevre ve Orman Müdürlüğü tehlikeli yük taşıyan araçlar için lisans, sahte Karayolları Genel Müdürlüğü taşıt kartları ele geçirildi.

Matbaada bulunan 16 CD için ayrıca yapılan incelemede, Gaziantep 5. Noterliği, Şehitkamil İlçe Nüfus Müdürlüğü, Diyarbakır DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Gaziantep 4. Asliye Ceza Hukuk Mahkemesi, Gaziantep 1. Aile Mahkemesi mühürlerinin de olduğu 9 mührün kayıtlı olduğu öğrenildi.

Adem A. ile birlikte sahte evrak düzenleten 5 kişi emniyetteki sorgularının ardından Gaziantep Adliyesi'ne sevk edildi.

Öte yandan, Adem A.'nın düzenlediği sahte sürücü sınav belgeleriyle sınava başka kişilerin girdiğini belirleyen polisin, belgelerin iptali için Milli Eğitim Müdürlüğü'yle irtibata geçeceği, haklarında sahte evrak düzenlenen 200 kişinin de savcılığa çağrılarak ifadelerinin alınacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious