'Diyarbakır' davası başladı

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'daki izinsiz gösterilere karıştıkları iddiasıyla haklarında dava açılan ve aralarında DTP yöneticileri ile sendikacıların da bulunduğu 9 tutuklu sanığın yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır 6 Nolu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar DTP merkez ilçe yöneticisi Nusret Akın, DTP Merkez İlçe Başkanı Muhlis Altun, Tümbelsen Diyarbakır Şube Başkanı Edip Yaşar, DTP il yöneticileri Mecdet Atalay, Musa Farisoğulları ile Ferhat Miran, Abdulsamet Barut, Faruk Demir ve Niştiman Erdede hazır
bulundu.

İddianamenin okunması ve kimlik tespitinin ardından savunmalarını yapan sanıklar, suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, tahliyelerini talep ettiler. Mahkeme heyeti verdiği kısa aradan sonra tutuklu sanıklardan Ferhat Miran ile Niştiman Erdede'nin tahliyelerine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İddianamede, Diyarbakır'da 28-31 Mart tarihlerinde çıkan olaylara katıldıkları belirtilen sanıklar hakkında, TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Öte yandan, duruşmayı izlemek için Diyarbakır'a gelen Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Genel Sekreteri Abdurrahman Taşdemir, duruşmadan önce basın açıklaması yaptı. Taşdemir, Türkiye'nin ekonomik haklar açısından olduğu gibi demokratik-siyasal hak ve özgürlükler bakımından da bazı ülkelerin gerisinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious