'Eğlence Vergisi'ne esnaf tepkili

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Hükümet, eğlence merkezleriyle, internet ve oyun salonları ile kahvehane, kıraathane ve kaffe işleten işyerlerinden ’Eğlence Vergisi’ adı altında günlük vergi almayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM’ye yeni gönderilen İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısı’nda, Eğlence Vergisi’nin matrahları da şöyle belirlendi: Bar, pavyon, gazino, gece kulübü ve diskotek gibi işletmelerden 80, internet ve oyun salonlarından 5, kahvehane, kıraathane ve kafe işletmelerinden de günlük 4 YTL.

Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Kemal Kadakal, insanın yeme içme ve eğlenme gibi temel ihtiyaçları lüks gibi kabul edilerek, ağır vergiler getirilmek istendiğini söyledi. Kadakal, yeni vergi uygulamasıyla esnafın kepek kapatma ile karşı karşıya kaldığını da belirtti.

Kadakal, "Hiçbir şekilde devlete yük olmadan işyerlerini kuran ve ağır şartlar altında ayakta kalabilme mücadelesi veren esnaf başta KDV, SSK primleri, Bağ-Kur primleri, muhtasar gibi 18 çeşit vergiler ile elektrik, su, doğalgaz, tüp, işçi ücretleri gibi ağır ödemeler altında ayakta kalmaya çalışıyor. Esnafımız bazı konulurda muafiyet beklerken, bir de insanın yaşamını devam ettirebilmesi için yemek, içmek ve eğlenmek gibi temel ihtiyaçlarını bir lüks gibi kabul ederek ağır vergiler getirilmek isteniyor. Bu uygulama karşısında esnafımız işyerlerini kapatma tehlikesiyle karşı karşıyadır." diye konuştu.

TBMM’ye yeni gönderilen kanun tasarısının bunu kanıtlar nitelikte olduğunu dile getiren Kadakal, açıklamasını şöyle sürdürdü: "İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanunu Tasarısı’nda, Eğlence Vergisi’nin matrah, oran ve tariflerinin belirlendiği 28. madde bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, işleten esnaflarımızdan günlük 80, internet ve oyun salonlarından günlük 5, kahvehane, kıraathane ve kafe işleten esnaflarımızdan günlük 4 YTL eğlence vergisi adı altında vergi alınacaktır. Bu miktarlardan da anlaşılacağı üzere, bölgeler arası adaletsizlik net bir şekilde görülmektedir. İl, ilçe, bölge gözetmeksizin tek rakam belirlenmesi Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olan bu durumda esnafımız haksız uygulamalarla karşı karşıya kalmaktadır. Esnafımız ayakta kalma mücadelesi verirken, bu ağır vergiler altında işyerlerinin kapanması ve çalışanlarının işsiz kalması demektir. Ülkemizin kanayan yarası işsizliğe çareler aranırken, ne yazık ki esnafımızın sırtına yüklenmek istenen bu ağır vergiler sebebiyle bir işsizler ordusu meydana gelmektedir. Devletine yük olmadan hizmet veren 100 bini aşan işyerimiz ve milyonlarca çalışanımız adına bu tasarının görüşülmeden iptalini talep etmekteyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious