'Eski mahkumları çaya bekliyorum'

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Sinop Kapalı Cezaevi’nde 26 yıl gardiyanlık yapan ‘Pala’ lakaplı Akif Şahin, evi gibi gördüğü cezaevinden kopamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir dönem suçlu bulunan ünlü şair, yazarların ve bestekarların hapsedildikleri Sinop Kapalı Cezaevi’nde 26 yıl gardiyanlık yapan ‘Pala’ lakaplı Akif Şahin, evi gibi gördüğü cezaevinden kopamadı. Şahin, emekli olunca cezaevinin karşısındaki çay bahçesini işletmeye başladı. 3 yıl önce gardiyanlıktan emekli olan Pala, Sinop Valiliği’nin teklifi ile müzeye dönüştürülen cezaevine turist rehberi olarak atanmıştı. Şimdi rehberlik görevini bırakarak cezaevinin karşısındaki çay bahçesini kiralayan Şahin, şehre gelen yerli ve yabancı turistlere gönüllü rehberlik hizmeti de veriyor. Uzun bıyıkları, samimi tavırları ve bin bir türlü haliyle renkli bir kişiliğe sahip olan Pala Şahin’in cezaevinde yaşadığı çeyrek asırlık anıları çay bahçesinin müdavimlerince de ilgiyle dinleniyor.

İnsanların ilgisinden memnun olduğunu dile getiren Pala, Ferhan Şensoy’un başrolünü üstlendiği ‘Pardon’ isimli sinema filminde de gardiyanı canlandırmıştı. Tek amacının Sinop’un tanıtılması olduğunu ifade eden Pala, bunun için elinden geleni yaptığını söylüyor. Sinop Valiliği yetkilileri ise Akif Şahin’in Sinop’un tanıtılması ve turizminin artırılmasında önemli katkılar sağladığını düşünüyor.

Yıprandığı gerekçesiyle 1997 yılında boşaltılan tarihî cezaevi, bakım onarım çalışmasından sonra halka açıldı. Anadolu Selçuklu Devleti’nde Karadeniz’in en büyük tersanesi olarak kullanılan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1884 yılında etrafı yüksek kale duvarları ile çevrili olması sebebiyle hapishaneye dönüştürülen cezaevi, şu an yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Denize bakan duvarları yüzünden hiçbir mahkumun kaçamadığı, birçok türkünün kaleme alındığı tarihî Sinop Kapalı Cezaevi’nde gardiyan Akif Şahin, 26 yılını mahkumlarla birlikte geçirmiş. Cezaevi boşaltıldıktan sonra 3 yıl da rehber olarak tarihî mekanda turistlere hizmet vermiş. Şimdi ise cezaevi karşısında çay bahçesi işleten Pala, anıları ile burada yaşıyor.

Uzun pala bıyıkları ile ünlenen Şahin, cezaevini ziyarete gelenlerin kendisini sormasından da hayli memnun. İşlettiği çay bahçesinde şehrin tanıtımına yönelik gönüllü hizmet veren Pala, idama çarptırılan mahkumların infaz görüntülerinin yıllardır hafızasından silinmediğini söylüyor. Çay bahçesinde Sinop’un turizm potansiyelinin artması için yoğun çaba harcayan Pala, “Katıldığım televizyon programlarında, rol aldığım filmlerde, radyolarda hep Sinop’u anlattım, tanıttım. Benim tüm gayem bu. Sinop için çırpınıyorum. Rehber olarak anlattım. Ayrıldım, görevimi bırakmayıp gelen turistlere otobüslerinde şehri ve cezaevini tanıttım. Bu cezaevi benim ikinci evim gibi. Onun için buradan kopamıyorum. Gönüllü turizm elçiliğine devam edeceğim.” diyor.

Pala’nın bıyıkları ile ün saldığını ifade eden Sinop Valiliği yetkilileri, onun şehrin tanıtımında önemli bir rolünün olduğunu düşünüyor. Cezaevine gelenlerin ilk sorusunun “Pala yok mu?” olduğunu söyleyen yetkililer, Pala’nın Sinop’ta bulunmasının şehir için bir kazanç olduğuna dikkat çekiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious