'Fehriye Erdal'ın kaçmasını şaşkınlıkla karşıladık'

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İspanyol meslektaşı Miguel Angel Moratinos ile düzenlediği basın toplantısında Fehriye Erdal’ın Belçika’da kaçmış olmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos, görüşmede ikili ekonomik, siyasal ve kültürel ilişkiler ve uluslararası konuların görüşüldüğünü belirtti. Moratinos, Türkiye’nin AB ve üye ülkeler açısından çok stratejik olduğunu ve Türkiye’nin AB’ye girmesi için İspanya’nın elinden gelen herşeyi yapacağını söyledi.Dışişleri Bakanı Gül ise, görüşmede Medeniyetler İttifakı Akil Adamlar Grubu’nun Dakar’da yaptıkları son toplantısının sonuçlarının değerlendirildiğini ve Medeniyetler İttifakı girişiminin ne kadar anlamlı bir girişim ve referans kaynağı olduğunu dile getirdi.

Kral, Meclis Başkanı ve Başbakan tarafından kabul edilen Abdullah Gül, bu görüşmelerin iki ülke arasındaki dostluğun bir göstergesi olduğunu söyledi. Gül, Türkiye ile İspanya arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolara ulaştığını ve Türk ve İspanyol firmalarının 3. ülkelerde ortak işler yaptığını hatırlattı.

Hamas’ın Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaret ile ilgili bir soruya karşılık Gül, Filistin’de demokratik bir seçimin yapıldığını ve Hamas’ın seçildiğini belirterek, olaylar gelişmeden önce gerekli mesajları vermenin önemli olduğunu söyledi. Gül, ”Filistin ve İsrail’de barışı sağlamaya yönelik her girişim yapılmalıdır.’’ açıklamasında bulundu.

DHKP-C üyesi terörist Fehriye Erdal’ın Belçika’da kaçması ile ilgili bir soruya karşılık da Abdullah Gül, terörist Fehriye Erdal’ın Türkiye’de çok başarılı bir işadamının öldürülmesine karışan biri olduğunu ve Belçika makamlarına 3 kez iade talebinde bulunulduğunu hatırlattı.

Gül, Erdal’ın suçlu bulunması ve cezalandırılması gerektiğinin ortaya çıktığını ve kaçmasıyla ilgili sorunun Belçika kurumlarını ilgilendirdiğini ifade etti. Gül, ”Ne yazık ki gözaltında olması gerekirken kaçması şaşkınlık yaratmıştır. Belçika makamlarına bu tehlikeli kişiye dikkat edilmesi gerektiğini söyledik. Şüphesiz ki çok üzüldük.’’ dedi.

Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürler ve basın özgürlüğü ile ilgili yabancı bir gazetecinin sorusuna karşılık Gül, basın ve ifade özgürlüğünün demokrasinin temel unsurlarından birisi olduğunu ancak karikatürlerin basın özgürlüğüyle bir ilgisi olmadığını söyledi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre insanların inançlarına ve kimliklerine saygıyla basın ve ifade özgürlüğünün bir bütün oluşturduğunu vurguladı. Gül, ”O karikatürler çok büyük bir üzüntü yaratmıştır.” dedi.

İran’ın nükleer enerji programı konusunda Viyana’da yapılan Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu Toplantısı konusunda konuşan Moratinos, İspanya’nın AB üyesi olarak AB’nin bu konuda alacağı bir karara uyacağını söyledi. Abdullah Gül de, konuya halen diplomatik bir çözüm bulma yolunun olduğunu ve diplomatik çözümün herkes için daha iyi olacağını söyledi. Gül, bu konuda Türkiye’nin her zaman AB ile beraber hareket ettiğini ve edeceğini ifade etti ancak İran’ın da Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’na taraf olarak şeffaf olması gerektiğini belirtti.

Medeniyetler İttifakı Akil Adamlar Grubu Eşbaşkanı İspanya’nın Afrika Kıtası’ndaki Ceuta kentinde bir müzik grubunun Türklere ve Müslümanlara hakaret içeren bir şarkının müzik festivalinde ödül alması ile ilgili soruya karşılık Moratinos, konu ile ilgili adli kurumların gereğini yerine getireceğini belirterek, ’’Bu olaydan bilgim var ve bunu kabul edilemez bir hakaret olarak görüp kınıyoruz. Gül ile görüşmemde üzüntülerimi dile getirdim. Bu, hiçbir biçimde İspanyol halkının dostluk hislerini etkilemeyecektir. İspanya ve Türkiye arasında çok yoğun ve sıkı ilişkiler var.’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious