'Gerçek kadın bedeni’ şimdi anlaşılacak

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

İspanya’da moda devleriyle Sağlık Bakanlığı anlaştı: Giysi bedenleri kadınların ’gerçek ölçü’lerine göre yeniden belirlenecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MADRİD - İspanya’nın moda devleri, giysi bedenlerini, kadınların gerçeğe uygun ölçülerini yansıtacak şekilde yeniden belirleme konusunda anlaştı. Böylece kadınlar üstündeki zayıflama baskısının ortadan kalkacağı ümit ediliyor.

Bellibaşlı modaevleriyle Sağlık Bakanlığı arasında yapılan anlaşmaya göre, Milli Tüketici Enstitüsü, ’gerçek hayattaki kadın bedenini saptamak ve giysi beden ölçülerini normalleştirmek’ için, 12-70 yaşlarındaki 8 bin 500 kadının ölçüsünü alacak. Sağlık Bakanı Elena Salgado, önceki gün anlaşmanın imzalandığı törende, "Modern ve gelişmiş bir toplumun, halkın sosyal gerçekleriyle uyumlu olmayan güzellik kavramları yaratması hiç mantıklı değil. Güzellik ve sağlığın el ele gitmesi hepimizin elinde" dedi.

Araştırma tamamlandıktan sonra, modaevlerinin beden ölçüleri 18 ay içinde birbirine uygun hale getirilecek. Anlaşmaya bünyesinde Zara’nın bulunduğu Inditex’in yanı sıra Mango, El Corte Ingles ve Cortefiel gibi moda devleri katıldı.

Ayrıca vitrin mankenleri en az 38 beden olacak ve 46 beden artık aşırı büyük sayılmayacak. Gelişmenin aşamalı olarak beş yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Daha büyük ve gerçekçi bedenlerin, kadınları podyumda gördüğü aşırı zayıf modellere benzemeye çalışmaktan vazgeçireceği umuluyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious